اولین اسب من – قسمت یازدهم: حمل و نقل و جابه جایی اسب

اولین اسب من – قسمت دهم: آیا می خواهید اسبتان را بیمه کنید؟
آذر ۲۶, ۱۳۹۵
اولین اسب من – قسمت دوازدهم: تغذیه اسب
آذر ۲۶, ۱۳۹۵

اولین اسب من – قسمت یازدهم: حمل و نقل و جابه جایی اسب

حالا که اسب تان را خریداری کرده اید، احتمالاً برای حمل و نقل اسبتان، استرس دارید و نگران هستید که او به سلامت به مقصد می رسد یا نه.

اولین کاری که باید بکنید این است که بدانید چه مدارکی برای حمل و نقل اسب مورد نیاز است. مثلاً تأییدیه دامپزشک یکی از مدارک مورد نیاز است و باید ۳ تا ۵ روز قبل از جابه جایی به فکر آماده کردن این مدارک باشید.

دقت داشته باشید که بستن اسب با طناب یا پلاستیک صحیح نیست و اگر تصادفی پیش بیاید، ممکن است باعث صدمه دیدن اسب شود. پس در زمان انتقال حتماً از افسار چرمی استفاده کنید.

در زمان انتقال اسب، نیازی به استفاده از جل نیست. فضای داخل اسبکش یا هر وسیله ای که از آن استفاده می کنید با وجود یک اسب گرم می شود. عدم استفاده از جل، بسیار بهتر از استفاده از آن است.

قبل و در حین انتقال، به اسبتان یونجه خشک بدهید. او با خوردن، هم سرگرم می شود و هم آرامش می یابد. اما از دادن غلات به او قبل و در حین سفرش پرهیز کنید چون هضمش برای اسب سخت است و ممکن است منجر به کولیک یا مشکلات دیگر شود. قبل از سفر و در حین سفر به اسب آب بدهید.

اگر از شرکت هایی که متخصص حمل و نقل اسب هستند استفاده کنید، خیالتان خیلی راحت خواهد بود. از افرادی که در باشگاهتان هستند، مربیتان یا دامپزشکتان بپرسید که چه شرکتی را پیشنهاد می دهند. قطعاً آن ها تجربیات خوبی در زمینه انتخاب شرکت مورد نظر دارند. این شرکت ها رتبه های متفاوتی دارند. اساس این رتبه بندی که متأسفانه هنوز در ایران به طور مدون به رتبه بندی این شرکت ها نپرداخته اند، بسته به عوامل متفاوتی دارد. عواملی از قبیل تعداد اسب های حمل شده توسط آن ها. وقتی با آن ها برای انتقال اسبتان تماس گرفتید و پس از اینکه مقصد و زمان انتقال اسب را گفتید، سؤال هایی را مطرح کنید. مثلاً بپرسید چند نفر راننده/کمک راننده حضور خواهند داشت؛ آیا شب ها توقف دارند؛ اگر شب ها توقف می کنند مدت زمان توقف و جایی که اسبتان قرار است نگه داشته شود؛ نوع وسیله ای که قرار است اسبتان با آن منتقل شود؛ تعداد توقف در روز برای رسیدگی به اسب و آب دادن و اینکه آیا شما را در جریان انتقال قرار می دهند، به این معنی که در طول روز با شما تماس بگیرند و شما را از وضعیت اسب مطلع سازند.

حتماً قبل از اینکه وسیله نقلیه جهت انتقال اسبتان بیاید، هر چیزی که قرار است با اسبتان منتقل شود را آماده کنید. از مدارک مورد نیاز انتقال گرفته تا علوفه ای که همیشه اسبتان از آن تغذیه می کند و از راننده بخواهید که حتماً در طول سفر، از همین علوفه به اسب بدهد. اسبتان در زمان سفر به اندازه کافی استرس دارد، عوض کردن و تغییر جیره غذایی حتی ممکن است باعث ایجاد بیماری در او گردد.

استفاده از شرکت های متخصص حمل و نقل اسب مزایای زیادی دارد. آن ها معمولاً وسائل نقلیه مناسبی برای انتقال اسبتان دارند. همچنین آن ها رانندگان حرفه ای دارند و می توانند اسبتان را به هر کجایی که بخواهید ببرند.

اگر به هر دلیل، خودتان می خواهید اسبتان را جابه جا کنید، این موارد می تواند به شما در این خصوص کمک کند:

سعی کنید همیشه یک نفر را برای کمک همراه خود داشته باشید.

با سرعت پایین رانندگی کنید. آرام تر شتاب بگیرید و آرام تر ترمز کنید. توجه داشته باشید که حرکت شتابزده و یا توقف ناگهانی باعث می شود اسبتان تعادل خود را از دست بدهد و ممکن است صدمه ای به او وارد شود. موقع دور زدن، با قطر بزرگ تری دور بزنید و آن قدر آرام بروید که محفظه نگهداری اسب هم مسیر دایره ای را طی کند.

پنجره محفظه اسب را باز کنید. اینکه اسب را ببندید یا نه بستگی به فضای وسیله، اسب و شرایط مسیر دارد. هر ۱ یا ۲ ساعت توقف کنید و اسبتان را چک کنید.( بسیاری از وسائل نقلیه ای که برای جابه جایی اسب ها هستند، در محفظه نگهداری اسب دارای دوربین هستند. این کمک می کند که توقف برای بررسی و چک کردن اسب کمتر و در زمان صرفه جویی گردد) اما خوب است که چند دقیقه ای اسب را مهمان ایستادن بدون زحمت و بدون حرکت کنید و با یونجه و آب از او پذیرایی کنید.

وقتی به مقصد رسیدید، اسب را کمی دست گردان کنید تا عضلات پاهایش را حرکت دهد و خستگی در کند. همچنین با دست گردان کردن، او با محیط جدیدش هم آشنا می شود. سعی کنید بلافاصله به او آب و غذا ندهید. پس از اینکه کمی او را راه  بردید، به او آب و علوفه بدهید. ( همچنان از دادن غلات به اسب خودداری کنید)

دقت کنید که اسبتان بعد از یک سفر طولانی خیلی خسته است. باید به او اجازه دهید خوب استراحت کند. اسب در سفر و در زمان انتقال با وسائل نقلیه همان قدر انرژی مصرف می کند که قدم می زند. مثلاً اگر سفرش ۸ ساعت طول کشیده، مثل این است که ۸ ساعت قدم زده است. پس حسابی خسته است. یک قانون عمومی می گوید که به ازای هر ۱۲ ساعت زمان سفر، به یک روز کامل استراحت نیاز دارد.

امیدواریم اسبتان عاشق خانه جدیدش شود!!

اگر تجربه ای از جابه جایی اسب خود دارید، لطفاً ما را در جریان بگذارید.

اگر کارتان حمل و نقل اسب است، لطفاً با ما تماس بگیرید و برایمان از خدمات و تجربیات خود بگویید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *