اولین اسب من – قسمت هشتم: چه طور به اسبی که می خریم نگاه کنیم؟

اولین اسب من – قسمت هفتم: ارزیابی اسب
آذر ۲۶, ۱۳۹۵
اولین اسب من – قسمت نهم: بررسی های دامپزشکی
آذر ۲۶, ۱۳۹۵

اولین اسب من – قسمت هشتم: چه طور به اسبی که می خریم نگاه کنیم؟

بله، باید بدانید که اسبی که می خواهید بخرید را چطور برانداز کنید. به اسب از تمام زوایا نگاه کنید. وقتی به طرفتان می آید و یا وقتی از شما دور می شود و از طرفین. اگر می پسندیدش، بخواهید سواری که همیشه با او سوارکاری می کند، با او سواری کند. وقتی زین روی او می گذارد و آبخوری می بندد، به او دقت کنید. او باید آرام باشد و جهت آماده شدن برای سواری همکاری کند.

وقتی سوارکارش، سوارش می شود دقت کنید. آیا اسب همچنان آرام است؟ آیا ثابت می ایستید تا سوارکار به او فرمان حرکت بدهد؟ چطور عکس العمل نشان می دهد. شما اسبی می خواهید که مشتاق به سواری دادن باشد. اگر اسب در برابر سوارکار همیشگی اش مقاومت می کند و فرمانبرداری لازم را ندارد، نشانه خوبی نیست. اسب باید هشیار و فعال باشد و همچنین باید خیلی مواظب این باشید که اسب در حالت عادی باشد و قبل از اینکه شما از او بازدید کنید به او چیزی نخورانده باشند تا سرحال شود. به هر حال مطمئن شوید که اسب حالت عادی دارد.

حالا که از سواری دادن اسبی که دوستش دارید به سوارکار معمولش راضی هستید، نوبت مربی تان است که هم در فضای باز و هم سرپوشیده با اسب قدم، یورتمه و چهارنعل برود. بسته به اینکه هدفتان از خرید اسب چیست،  مربی تان می تواند پرش از مانع یا عکس العمل اسب در مقابل آب و چاه آب و یا حرکات درساژ را از اسب بخواهد. بعد از مربی تان، نوبت نفر اصلی پروژه خرید اسب، یعنی شما می رسد. سوار اسب شوید و به آرامی با او حرکت کنید. باید ببینید که آیا حس اسب در زمان سواری را می پسندید یا خیر. باید ببینید که مدل بدن اسب برای شما مناسب است یا خیر. مثلاً اگر پاهای چاق و کوتاهی دارید، نباید اسبی با شکم پهن بخرید چون نمی توانید به راحتی از پاهایتان برای فرمان دادن به اسب کمک بگیرید. شما باید اسبی با شکم و پهلوی جمع سوار شوید. اگر پاهایتان بلند هستند، اسبی با شکم و پهلوی پهن به درد شما می خورد چون روی آن راحت هستید.

اسبی که می خرید باید همانی باشد که شما فکر می کنید بیشترین لذت را از بودن با او می برید. اگر از اسبتان راضی و خوشحال هستید، از حرکاتش و از رفتار و خلق وخویش و اگر مربی تان هم فکر می کند که اسب مناسب شماست درخواست خرید خود را مطرح کنید. البته حالا باید از نظر دامپزشکی هم اسبتان بررسی شود. می توانید این تست را انجام ندهید، اما بهتر است از زیر انجامش در نروید و هیچ وقت از دامپزشک معرفی شده توسط فروشنده برای این کار استفاده نکنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *