تغذیه کره ها
دی ۵, ۱۳۹۵
تغذیه از شيرگيري كره های زیر يك سال
دی ۵, ۱۳۹۵

تغذیه کره های نوزاد

به تغذیه کره های نوزاد دقت کنید. در صورت امكان، حداقل يك ليتر آغوز ( شير ترشح شده از ماديان در ۲۴ ساعت بعد از زايمان ) بايد به مصرف كره برسد كه بهترين زمان مصرف ۲ تا ۱۸ ساعت اوليه زندگي حيوان مي باشد. اين شير حاوي آنتي بادي هايي است كه از كره در مقابل بيماري ها تا زماني كه سيستم ايمني حيوان به كارآيي مناسبي برسد محافظت مي نمايد. اگر آغوز مادر در دسترس نبود، آغوز ماديان هاي ديگر را مي توان در اختيار كره قرار داد.

اگر هيچ آغوزي در دسترس نبود، بايد با يك دامپزشك مشورت نمود. جانشين براي شير وجود دارد، ولي ممكن است در لحظه مورد نياز نتوان آن ها را پيدا و از آن ها استفاده نمود. بنابراين، تا زماني كه بتوانيد جانشين مناسبي براي شير پيدا كنيد مي توانيد از يك جانشين شير مخصوص گوساله كه حاوي آهن ميباشد استفاده كنيد ( از جانشين شير مخصوص گوساله كه بدون آهن ميباشد استفاده نكنيد.) اگر شما قادر به تهيه جانشين شير مخصوص گوساله هم نمي باشيد، مي توانيد از مخلوط ۴ قاشق چاي خوري گلوكز ( دكستروز ) در يك ليتر شير ۲% چربي تا زماني كه يك جانشين شير مناسب پيدا كنيد استفاده نماييد. نياز نیست كه كره را با بطري شير دهيد و یا شير را گرم كنيد.

براي ياد دادن نوشيدن شير به كره مي توانيد انگشت خود را در دهان كره قرار دهيد تا شروع به مكيدن نمايد، سپس همان طوري كه كره در حال مكيدن انگشت شما مي باشد سر حيوان را داخل سطل شير نماييد تا شير بنوشد. يكبار كه كره از شير داخل سطل شير نوشيد، سطل را در محلي كه قادر به نوشيدن آن باشد قرار دهيد. از يك ظرف با رنگ روشن استفاده كنيد تا نور منعكس شده از آن بتواند کره را نسبت به خود جلب نمايد. هر زمان كه شير را در داخل ظرف قرار مي دهيد تا اينكه کره آن را بنوشد حيوان مي فهمد كه زمان عوض شدن شير داخل ظرف فرا رسيده و از آن مصرف می کند.

می توان يك ظرف ديگر براي خوراك آماده شده براي سيستم تغذيه مرحله اي در جايگاه انفرادي و در كنار ظرف شير در نظر گرفت كه حاوي خوراكي پلت شده با حداقل ۱۸% پروتئين باشد. قرار گرفتن مقداري از اين خوراك باعث تشويق به شروع مصرف غذاي خشك توسط كره مي گردد. محدود نمودن مصرف كره از شير تا حدود ۱۹ ليتر مي تواند باعث تشويق كره به مصرف غذاي پلت شده گردد. آب تازه و تميز بايد بطور آزاد در جايگاه وجود داشته باشد و به همراه آن وجود علوفه خشك خرد شده نيز مي تواند مفيد واقع گردد. پس از ۶ هفته، ميزان مصرف شير را هفته اي يك گالن كاهش دهيد تا ميزان مصرف خوراك خشك افزايش يابد. تا هنگام ۱۰ هفتگي يك كره بايد بتواند به كلي تمامي نيازهاي خود را از خوراك خشك تأمين نمايد. مصرف خوراك هاي پلت شده و علوفه خشك با كيفيت را ادامه دهيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *