جیره غذایی اسب در هوای گرم و سوزان
دی ۵, ۱۳۹۵
عوامل موثر در مقدار خوراك دهی اسب
دی ۵, ۱۳۹۵

جیره غذایی اسب در هوای سرد

جیره غذایی اسب در هوای سرد مسئله مهمی است که با دقت و توجه به آن می توانیم اسب خود را در زمستان نگهداری کنیم. اولين سيستم دفاعي اسب در مقابل هواي سرد، پوشش بلند روي بدن است. اسب هايي كه در جايگاه هاي گرم نگهداري مي شوند يا توسط پتو يا جل پوشانيده مي شوند واجد چنين پوشش بلندي نمي باشند و اسب هايي كه در مناطق گرم پرورش داده مي شوند اگر به منطقه اي سرد برده شوند پوشش بدني بلندتري نسبت به آنهايي كه قبلاً در آن جا پرورش داده شده بودند پيدا خواهند نمود.

با پوشش زمستاني خشك حيوان تا حدود منفی ۷/۵ درجه سانتيگراد را به راحتي تحمل می کند. پوشش زمستاني مرطوب تقريباً مفيد نمي باشد و اسب فقط تا درجه حرارت ۱۵ درجه سانتيگراد را تحمل خواهد كرد. اسب می تواند درجه حرارت منفی ۴۰ درجه سانتيگراد را تحمل کند به شرطي كه به هواي سرد عادت كرده باشد. اسب ها وقتي با هم در يك جايگاه باشند، به اطراف حركت خواهند نمود و از چربي بدن خود براي توليد انرژي و گرم نگهداشتن خود استفاده     مي كنند.

باد سرد اثر زيادي روي درجه حرارت خواهد داشت و به همين دليل اسب نبايد در معرض باد سرد قرار گیرد. دومين سيستم دفاعي بدن در برابر سرما چربي بدن مي باشد. چربي نه تنها پوششي براي اسب است بلكه به عنوان مخزن توليد انرژي در حيوان محسوب می شود. يك اسب با امتياز وضعيت بدنی ۷ در زمستان مناطق سرد، بدون نياز به خوراك اضافي مي تواند زندگي کند. وقتي كه پوشش زمستاني حيوان خشك باشد انرژي مورد نياز، يك افزايش ۰/۷ درصدي به ازاي هر درجه حرارت زير ۷/۵ درجه سانتيگراد خواهد داشت.

وقتي پوشش زمستاني مرطوب است، اين مقدار افزايش به ازاي هر درجه ۲٪ می شود. بهترين خوراكي كه مي تواند در اين وضعيت اضافه گردد مواد خشبي است، به این علت که با تخمير به وسيله ميكروب هاي سكوم مقدار بيشتري حرارت توليد می شود. اسب ها مي توانند در كمبود آب از يخ و يا برف مصرف کنند و به زندگي خود ادامه دهند ولي انجام و تداوم اين كار باعث كاهش مصرف آب مي گردد كه خود مي تواند باعث كاهش مصرف ماده خشك و در نتيجه كاهش وزن اسب گردد. براي به حد متناسب رساندن مصرف آب بايد آب را با درجه حرارت ۷/۲ تا ۱۸/۳درجه سانتيگراد در اختيار حيوان قرار داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *