جیره غذایی اسب در هوای سرد
دی ۵, ۱۳۹۵
دفعات خوراک دهی در اسب به چه عواملی بستگی دارد؟
دی ۵, ۱۳۹۵

عوامل موثر در مقدار خوراك دهی اسب

در این پست عوامل موثر در مقدار خوراك دهی اسب توضیح داده می شود. اولين عامل در اين راستا نوع خوراك و مواد مغذي موجود در آن است ( مشخصات خوراك ). در خصوص تغذيه اسب ها راهنمايي هايي به صورت عمومي و تحت شرايط نرمال وجود دارد. برخي از اين توصيه ها و راهنمايي ها در زير آورده شده است:

۱- كره اسب هايي كه كمتر از ۶ ماه سن دارند ۲ تا ۴% وزنشان در روز ماده خشك دريافت می کنند. اسب هاي مسن تر تقريبا ۱/۵ تا ۲% وزن آن ها ماده خشك مصرف مي نمايند.

۲- هر ۱/۳۶ کیلوگرم گراس سبز معادل ۰/۴۵ کیلوگرم گراس خشك داراي ارزش مي باشد( نسبت ۳ به ۱ ). اسب هايي كه در مرتع تغذيه مي كنند ۲۷ تا ۴۵ کیلوگرم گراس را در روز مصرف می کنند تا بتوانند مواد مغذي مورد نياز خود را تأمين کنند. به همين دليل مشكل باد كردن شكم و طبل مانند شدن شكم در اين حيوانات رخ خواهد داد.

۳- جيره مصرف شده بايد حداقل داراي ۵۰% علوفه باشد تا بتوان از عملکرد مناسب دستگاه گوارش اطمينان داشت. اگر شرايطي پيش آيد كه ناگزير به استفاده ی بيشتر از مخلوط دانه شديد برخي از دانه هاي پر حجم همچون يولاف را در كنسانتره بكار بريد. عموماً بخش كنسانتره اي جيره براي اسب ها و در مراحل مختلف زندگي و توليد متفاوت مي باشد كه به طور خلاصه مي توان به صورت زير بيان نمود: براي اسب هاي بالغ بدون كار و فعاليت از صفر تا ۱۰ درصد، براي كره هاي تازه از شير گرفته شده بین ۵۰ تا ۷۰ درصد، ۵۰ درصد براي اسب هاي يك ساله، ۳۰ درصد براي اسب هاي دوساله كه به صورت سبك تمرين داده مي شوند و ۲۰ تا ۷۰ درصد براي اسب هايي كه در گروه هاي كاري متفاوت قرار دارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *