دفعات خوراک دهی در اسب به چه عواملی بستگی دارد؟
دی ۵, ۱۳۹۵
Rien van der Schaft
دی ۵, ۱۳۹۵

متعادل نمودن جیره برای اسب ها

روش هاي زيادي براي متعادل کردن جيره براي اسب ها وجود دارد. اغلب روش ها بر اساس آزمون و خطا انجام       مي گيرد. بسياري از مالكين اسب دقت و دانشي در نحوه ساخت جيره هايي كه به اسب هاي خود مي دهند ندارند، به همين دليل ترجيح مي دهند كه مخلوط هاي تجاري را مورد استفاده قرار دهند. در اين ميان مخلوط هايي كه توسط افراد قابل اعتماد ساخته مي شوند مناسب هستند. اگر شما فقط از چند اسب نگهداري مي كنيد و مواردي را دال بر مشكوك بودن خوراك نمي بينيد مي توانيد از مخلوط هاي تجارتي براي رفع نياز حيوانات خود استفاده نماييد. ولي در هر حال شما نياز خواهيد داشت كه نسبت به همتراز بودن نيازهاي حيوان و خوراكي كه تهيه كرده ايد اطمينان حاصل نماييد. قوانين عمومي را كه در اينجا آورده شده به دارندگان اسب كمك مي كند كه براي اسب هاي خود به موقع خوراك تهيه كنند و تصميمات عاقلانه اي در رابطه با تغذيه حيوانات خود داشته باشند:

۱- اگر اين احساس را داريد كه حيوانات شما با كمبود ويتامين روبرو هستند مثلاً خوراك هايي كه براي آن ها تهيه كرده ايد كيفيت پاييني دارد و يا حيوانات تحت استرس هاي متفاوت قرار دارند، مي توانيد يك مخلوط ويتاميني حاوي ADE  كه براي گاوها نيز استفاده مي شود را به مخلوط خوراك آن ها اضافه كنيد. مقدار اضافه شده مي تواند تا ۲/۲۷ کیلوگرم در تن باشد. اگر كره اسب هم پرورش مي دهيد مي توانيد از مكمل هاي ويتامين B در جيره هاي مربوط به اين دسته از حيوانات اضافه كنيد تا از رشد مناسبي برخوردار گردند. توجه داشته باشيد كه ویتامین را بيش از نياز در جيره هاي اسب ها مصرف نكنيد.

۲- دانه ها معمولاً داراي فسفر بالا و كلسيم پايين مي باشند. علوفه خانواده لگومينه از نظر كلسيم غني و از نظر فسفر فقير هستند. گراس ها نيز به صورت خشك داراي نسبت مناسبي از كلسيم و فسفر هستند ولي در مقايسه با نيازهاي اسب هاي دوساله و آبستن و نيز ماديان هاي شيرده فقير هستند. اكثر جيره هاي تجارتي نسبت كلسيم و فسفري را كه رعايت مي نمايند ۱  به ۱ است . بنابراين ، اگر جيره اي فقط از يونجه تشكيل شده باشد شما نسبت نامناسبي از اين دو عنصر را خواهيد داشت و نياز به مكمل هايي داريد تا بتواند ميزان فسفر را در جيره بالا ببرد.

۳- از نمك هاي مواد معدني كمياب بايد به ميزان ۰/۱ درصد در تن استفاده شود.

۴- اگر از نمك هاي مواد معدني در كنسانتره استفاده مي كنيد، براي يكنواخت كردن و به هم پيوستن دانه ها و ذرات مكمل مي توانيد از ملاس ها استفاده كنيد يا اينكه از خوراك هاي پلت شده استفاده كنيد. مقدار ملاس اضافه شده به جيره نبايد بيش از ۷ درصد باشد تا از ماسيدن آن در هواي سرد جلوگيري شود . اكثر كنسانتره هاي تجارتي حاوی ۵ تا ۱۰ ٪ ملاس مي باشند.
۵- از امتياز وضعيت بدني براي ارزيابي نحوه خوراك دهي استفاده كنيد. اگر اسبي لاغر شد نسبت به افزايش بخش كنسانتره اي خوراك آن اقدام كنيد و اگر اسبي چاق شد از كل خوراك و يا بخش كنسانتره اي آن كم كنيد.

۶- اگر از كنسانتره اي با كيفيت عالي استفاده مي كنيد قائدتاً حجم كم آن باعث بالا رفتن حس خستگي و بيكاري در حيوان شده و احتمال جويدن چوب و مواد خارجي در حيوان بالا مي رود.

۷- بيشتر جيره ها وقتي بهترين مي باشند كه خيلي ساده باشند. افزودن دانه های مختلف و نيز استفاده از مكمل هاي متفاوت در جيره نياز نمي باشد چرا كه هم غير اقتصادي است و هم امكان ايجاد خطر نيز بالا مي رود.

۸- انرژي جيره به بهترين وجه توسط دانه ها تأمين مي شود و پروتئين مورد نياز نيز توسط علوفه خانواده لگومينه يا مكمل هاي پروتئيني تامين مي شوند.

۹- به خاطر داشته باشيد يك جيره مخلوطي از كنسانتره و علوفه مي باشد كه در يك روز بايد در اختيار حيوان قرار گيرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *