آغاز کلاس پیش نیاز مربیگری درجه سه سوارکاری در بوشهر
دی ۱۰, ۱۳۹۵
سرعت، مهارت و استقامت در تاریخچه اسب عرب
دی ۱۰, ۱۳۹۵

جایگاه دم در تاریخچه اسب عرب (دم گیری اسب)

گرما، به عنوان یک عامل محیطی مسئول یکی از ویژگی های خاص در نژاد اسب عرب است و آن هم جایگاه دم بالا است (همان که عموم به آن دم گیری اسب عرب می گویند). مشخص است جایگاه بلند دم، عکس العمل حرکت دم به بالا است که در حیوانات برای جلوگیری از افزایش دما انجام می پذیرد. پرندگان بال های خود را باز می کنند تا از افزایش دمای بدن خود جلوگیری کنند.

یک اسب ممکن اسب دم خود را به بالا ببرد تا دمای ناحیه پشت سر خود پایین بیاید. همچنین کار او باعث گردش هوا نیز می تواند باشد. اسب ها به تمایل شدید برای تعریق معروفند. هرگونه استرس، چه بر اثر فعالیت، عصبی شدن و یا درد، به تعریق می انجامد. همچنین دیگر مخلوقات موجود در صحراها، تحت استرس و فشار گرما، واکنش های مشابهی از خود بروز می دهند. هیچ نژادی در اسب ها چنین جایگاه دم بالایی مانند اسب های اعراب بادیه نشین را ندارد. در واقع نژاد های دیگر دلیلی برای داشتن چنین جایگاه دمی ندارند.

اعراب بادیه نشین آشکارا به چنین سیستم دمی علاقه بسیار نشان می داده اند. آن ها برای اینکه مطمئن شوند اسب هایشان دم خود را بالا نگاه می دارند، دم آنها را از کرگی با طناب به کمر آنها می بسته اند و یا با دست بالا نگاه می داشته اند و در برخی موارد حتی دم کره ها دچار شکستگی می شده است. این رفتارها در نوع خود بسیار عجیب بوده است.

نکته اول اینکه این گونه روش ها نتایج مثبتی نمی دهند. نکته دوم، کره های خوب از همان بدو تولد، دم خود را به طور غریزی بالا نگاه می دارند. در نتیجه در آن زمان کره هایی بوده اند که دم خود را به طور طبیعی بالا نگاه نمی داشتند و نیاز به روش های ساده ابتدایی بوده است. به هر صورت، اعراب بادیه نشین بسیار به بالا گرفتن دم در اسب ها علاقه نشان می داده اند و حاضر بوده اند هر کاری برای رسیدن به این موضوع انجام دهند.

جایگاه دم بالا در اسب های عرب ( دم گیری در اسب عرب ) همواره از ارزش و محبوبیت بالایی برخوردار بوده است. همچنین از پارامتر های ضروری در تولید به حساب می آمده است. جایگاه پایین برای دم برای تولید کنندگان حرفه ای، ابداً قابل قبول نمی باشد.

منبع: خبرگزاری اول

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *