خاطرات اسب سیاه
دی ۲۵, ۱۳۹۵
تکامل اسب ها
دی ۲۷, ۱۳۹۵

آتلان : عاشقانه‌ علی و ایلحان

رهسپار شو! سوار بر اسب شو... اینها از جمله معانی واژه «آتلان» هستند که علی در پایان فیلم بیان می کند و می گوید که این واژه بارها در کودکی برایش تکرار شده است.

آتلان مستندی است که زندگی بخشی از مردم ایران را نشان می‌دهد که تمام زندگی‌شان اسب‌هایشان است. آنها یا از مسابقه اسب‌ دوانی پول درمی‌آورند، یا از نگاه‌ داشتن اسب ثروتمندان و یا از راه قماربازی در کورس ‌های اسب‌ دوانی.

علی، پدرش و برادرانش مربی اسب هستند. اسب تمام هستی آنهاست. “ایلحان” نام اسبی است که مقام های زیادی نصیب خانواده ی آنها کرده. علی قرار است با پولی که از جوایز ایلحان و بقیه اسبها در می آورد ازدواج کند اما همیشه در کورس همه چیز بر وفق مراد پیش نمی رود. ایلحان در شرایط پیش بینی نشده ای قرار می گیرد و علی می جنگد برای قهرمانی اسبش .علی و برادرانش اسبشان را مست می‌کنند به این امید که این بار لااقل سرمستی او را به مسابقات بازگرداند، ولی باز هم این اتفاق رخ نمی‌دهد. حتی دعاهایی که یک دعانویس هم برای ایلهان می‌خواند دردی از مشکلات این اسب دوا نمی‌کند.

این فیلم مستند با کارگردانی، تهیه کنندگی و فیلم نامه نویسی معین کریم الدینی و بازیگری علي گوگ نژاد، کريم گوگ نژاد، خوجه حاجي گوگ نژاد، رجب قليچ گوگ نژاد، طاهر گوگ نژاد، سيد نقي سادات حسيني، مهندس حکيم ايگدري در سال ۹۳ ساخته شد.

یادداشت کارگردان

باید دیده باشی ترکمن صحرا را تا واژه هایم را درک کنی. در ترکمن صحرا انگار جغرافیا به شعر تبدیل شده. هیچ چیز در این سرزمین قطعی نیست …جایی که سبزی مطلق یک دشت درچشم به هم زدنی به صحرایی خشک و عمیق تبدیل می شود.
ترکمن صحرا تنها جایی است که می توانی عشق بازی تضاد معانی راببینی … احساس و خشونت؛ آرامش و بیتابی؛ شاعرانه گی و روزمره گی؛ چنگ انداخته اند در رابطه ی انسان و حیوان و وقتی پای طبیعت به میان می آید، آن مثلث دیوانه شکل می گیرد، که یک ضلعش انسان است، یک ضلعش اسب و ضلع دیگرش طبیعت. آنگاه دیگر هیچ چیز قابل پیش بینی نیست. مثلثی که تعادلی ندارد، گاه به منطق گرایش دارد، گاه بیرحم می شود، گاه سر می خورد به سمت غریزه ودر می پیچد در عشق.
علی با اسبش زندگی می کند. گاه تنبیه اش می کند و شلاقش می زند، گاه با او به لجبازی می افتد و گاه سر در گوش ایلحان نجوا می کند. من و تو هیچ وقت نجوای یک ترکمن را در گوش اسبش نمی فهمیم.این است عشق پنهان ترکمن صحرا….

فیلم مستند «آتلان» از موفق‌ترین آثار مستند سینمای ایران طی دو سال اخیر بوده و سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند جشنواره فجر، چهار جایزه از جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت، پنج جایزه از جشن مستند خانه سینما، جایزه بهترین فیلم مستند جشنواره بین‌المللی ‌Rural Route‌ نیویورک و «موندنس» آمریکا را بدست آورده است.

این فیلم در جشنواره‌های ایدفا (هلند)، زوریخ (سوئیس)، «سباستوپل»، «تیبورون»، «ماموت‌لیک» (آمریکا)، «کوزوو»، Yellowknife (کانادا) و بخش ویژه «داک‌کورنر» جشنواره کن به نمایش درآمده و نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم مستند بلند از نهمین دوره جوایز سینمایی «آسیا- پاسیفیک» استرالیا و هفدهمین دوره جایزه مستند شبکه TRT ترکیه هم بوده است.

آتلان مستندی است راجع به زندگی یک مربی اسب به نام «علی گوگ نژاد» که مشکلاتی برای اسبِ ترکمنِ موردعلاقه‌اش «ایلحان» رخ می‌دهد. علی می‌خواهد با ایلحان که در مسابقات اسب‌ دوانی افتخارات زیادی کسب کرده، باری دیگر قهرمانی را به‌ دست آورد و از پول این مسابقه خرج عروسی‌اش را درآورد. اما ایلحان دچار مشکل شده و در چند مسابقه پشت سر هم حتی از دپار (محل آغاز مسابقه اسب ‌دوانی) هم بیرون نمی‌آید. همین موضوع تبدیل به گره این مستند قصه ­گو می‌شود و ادامه فیلم تلاش علی برای رام کردن دوباره ایلحان و بازگرداندنش به مسابقات را به تصویر می‌کشد.

سرانجام پدر علی تصمیم می‌گیرد ایلحان را بفروشد تا از این راه هم از شر اسبی به درد نخور خلاص شود و هم مخارج عروسی علی را فراهم کند؛ اما علی که به ایلحان عشق می‌ ورزد، نمی ‌تواند با فروش اسبش کنار بیاید و حتی در عروسی‌اش هم بغضی فروخورده دارد و همه آرزوی علی دوباره دیدن ایلحان است. اواخر فیلم علی معنی کلمه آتلان را این‌گونه بیان می‌کند: «همیشه پیش اسبت بمان، سوار شو و رهسپار شو» و این کلمات در همراهی آخر علی با اسبش اتفاق می‌افتد.

منابع: خبرگزاری مهر، مدرسه هنر و رسانه، بانی فیلم، سینمای هنر و تجربه

1 دیدگاه

  1. ali گفت:

    جالب بود؛
    جديدترين اخبار سينما و تلويزيون در http://www.filmnetnews.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *