ده نکته برای اینکه با اسبتان رابطه ای موفقیت آمیز داشته باشید

تصویر اسب ها در فیلم‌های سینمای ایران
بهمن ۱, ۱۳۹۵
آشنایی با حالت، ساخت و تیپ اسب اصیل عرب برای مسابقات زیبایی
بهمن ۲, ۱۳۹۵

ده نکته برای اینکه با اسبتان رابطه ای موفقیت آمیز داشته باشید

رابطه با اسب، چیزی نیست که یک شبه به دست آید. اگر می خواهید اسبتان دوست و گوش به فرمان شما باشد،‌ باید مدت ها با او کار کنید تا این اطمینان را در او به وجود آورید که می تواند به شما اعتماد کند.

۱- تفاوت ها را بپذیرید.

کمک باید فرار کنم !هرچه سریعتر!

غریزه ی فرار یکی ازرفتارهای اصلی اسب است تا بتواند از خطر بگریزد. اما رفیق خوب نباید هربار که احساس ناراحتی می کند پا به فرار بگذارد. این وظیفه ماست که ترس هایش را ازبین ببریم. اسب با انسان متفاوت است و همین تفاوت است که باعث جذابیت این رابطه می شود.

رفتار پر از ترس اسب مغرضانه نیست، بلکه یک واکنش طبیعی برای حفاظت از خودش است. اگر بتوانیم این احساس را در اسب فراهم کنیم که ما از او حفاظت می کنیم، به ما اعتماد می کند و دیگر از هر فرصتی برای فرار استفاده نمی کند. با این حال حتی وقتی به ما اعتماد می کند، باز هم اسب حیوانی است که بطور طبیعی در گله به سر می برد و در موقعیت های هراس آور نیز به گله اش می پیوندد. همان طور که ما انسان ها برای اینکه احساس خوشبختی کنیم نیاز داریم که در اجتماع باشیم. می توانیم از این علاقه اسب برای پیش بردن رابطه و محکم کردن پیوندمان استفاده کنیم.

۲- به احساسات اسبتان پاسخ بدهید.

همان طور که ممکن است هریک از ما روز بدی را پشت سرگذاشته باشیم، باید بپذیریم که طرف مقابلمان هم ممکن است چنین وضعی داشته باشد. در این شرایط همدردی و توجه لازم است. این امر هم در روابط انسان ها و هم در ارتباط انسان با اسب لازم است. اگر ما عصبی باشیم اسب هم عصبی خواهد شد. هر اسبی متفاوت با بقیه است بنابراین لازم است که با هریک متناسب با حال خودش رفتار شود. ارتباط ما با اسب باید به تدریج شکل بگیرد و رشد کند.

۳- با اسبتان در ارتباط باشید.

تنها از طریق برقراری ارتباط است که می توانیم همدیگر را درک کنیم. چون اسب ها نمی توانند صحبت کنند، با زبان بدنشان با ما ارتباط می گیرند. حالات چهره اسب و بدنشان می تواند خیلی چیزها را به ما نشان دهد. اگر همواره و با دقت با اسب خود کار کنیم یاد می گیریم که حالات او را به طور صحیح تعبیر کنیم. حالت هایی مثل توجه کردن، خمیازه کشیدن، تهدیدکردن، ترسیدن یا خستگی را کاملاً می توان از روی حالت بدن اسب فهمید.

اسب نه تنها در گروه هم نوعان خودش می خواهد برتر از همه باشد، بلکه در مواجهه روزانه با انسان نیز سعی می کند رئیس باشد. ما با یه ژست مطمئن می توانیم به او بفهمانیم که اینجا ما مافوق او هستیم. اگر این موجودات نتوانند عشق را به درستی درک کنند، می توانند غیر قابل کنترل و خطرناک شوند.

۴- رابطه پویا و متنوع داشته باشید!

یکنواختی آغاز سقوط یک رابطه است. تنوع باعث زنده و تازه ماندن رابطه می شود و هم به اسب و هم به سوارکار انگیزه می دهد.

اما تنوع به چه معنا است و چگونه می توانیم در رابطه با اسبمان تنوع ایجاد کنیم ؟ اولین قدم این است که تشخیص دهیم اسبمان نیاز شدیدی به حرکت دارد. تنوع می تواند از نظر مکانی یا محتوایی در نظر گرفته شود. تغییر منظم مکان برای سواری، علاوه بر اینکه لذت بیشتری برای سوارکار و برای اسب به همراه دارد، بلکه باعث می شود رفتار اسب متعادل تر شود.

در هر رابطه ایی ممکن است گاهی کسالت و ملالت به وجود آید، می توانید با یه سوار کار مجرب در این زمینه صحبت کنید و انگیزه های جدیدایجاد نمایید.

۵- رابطه باید پیشرفت کند!

در شروع هر رابطه، همه چیز عالی به نظر می رسد اما روزمرگی معمولاً پس از مدت کوتاهی پدید می آید و همه چیز عادی و پیش پا افتاده می شود. انتظارات زیاد از طرف مقابل باعث می شود رابطه پر فشار و خسته کننده شود و دشواری هایی که در هر رابطه ای وجود دارد باید با همکاری هر دو طرف بر طرف شود. به ویژه در مورد سوارکاری، داشتن انتظارات بیش از حد از اسب می تواند جلوی رشد مثبت را بگیرد زیرا انسان و اسب را در این ورزش به عنوان یه تیم در نظر می گیریم.

در این مشارکت، ما به عنوان کسی که در مقابل هم تیمی اش مسئول است، نمی توانیم او را مثل یک ماشین روشن و خاموش کنیم. اسب همیشه در حرکت است و نیاز به تمرین و ورزش روزانه دارد. با سیاست گام به گام رابطه باید همواره در جهت دستیابی به اهداف کوچک پیش برود.

۶- احترام به اسب

اگرطرف مقابلمان را با تمام تفاوت هایش بپذیریم، اساس یه رابطه ی خوب بنا شده است. ما باید یاد بگیریم که به اسبمان احترام بگذاریم و این باعث می شود او هم یاد بگیرد که به ما احترام بگذارد. بر خلاف روابط انسانی که باید از همه جهت مساوات و برابر باشد، در رابطه انسان با اسب جریان متفاوت است. ما در قبال این شریک ورزشی مان مسئولیم و اسب باید بداند چه کار باید بکند. خشونت و پرخاشگری در رابطه احترام نمی آفریند، بلکه در اسب ترس ایجاد می کند و باعث عدم هماهنگی می شود. شکیبایی و اطمینان به هر دو طرف کمک می کند تا ترس های اولیه شان را از بین ببرند.

قبل از آن که خودمان را غرق در ماجراجویی سواری کنیم باید یاد بگیریم که چگونه رابطه ایی احترام آمیز با اسبمان برقرار کنیم. در هنگام ورزش نیز مانند روابط روزمره پاسخ دادن به احساسات او اهمیت دارد.

۷-اهداف کوچک را با هم به دست آورید!

هماهنگی کامل در یک رابطه از طریق اعتماد بی چون وچرای طرفین به هم نشان داده می شود. هر دو طرف باید با هماهنگی کامل با هم کار کنند.

یکی از نشانه های هماهنگی انسان و اسب، تبعیت کامل اسب از انسان است که در ظریف ترین ارتباطات و همچنین زبان بدن هر دو طرف بروز می کند. تربیت اسب باید در جهت ایجاد و رشد توانایی های جسمی و ذهنی اوبه عنوان بخشی از استعداد ذاتی اش باشد. اگر ما و اسبمان در این راستا حرکت کنیم، کار سیستماتیک در کنار بهره گیری از معیارهای آموزش سوارکاری می تواند برایمان سودمند باشد.

هر ورزشکاری برای رسیدن به کمال نمی کوشد، اما اسب زمانی به رضایت می رسد که جلوی حرکتش گرفته نشود. در روند پیشرفت تدریجی همواره باید به یاد داشته باشیم که یک شبه نمی توان به جایی رسید. پس باید از مربیان شایسته ای که از ما و اسبمان پشتیبانی می کنند و ما را ترغیب به پیشرفت می کنند کمک بگیریم. قدم به قدم

۸- به قوانین احترام بگذارید!

پایه و اساس یک رابطه خوب، قوانینی است که هر دو طرف روی آن توافق کرده باشند. عدم صداقت و ارتباط نداشتن باهم غالباً باعث شکست یک رابطه می شود. ما نیز در ارتباط با اسبمان باید قوانینی داشته باشیم که تضمین کننده جذابیت ورزش سواری در درازمدت باشد. نظم و قاعده در برخورد با اسب برای جلوگیری از وقوع حادثه اهمیت دارد. باید نحوه صحیح تیمار کردن و زین کردن را یاد بگیریم. امنیت در درجه اول از طریق یاد گرفتن طرز رفتار با اسب حاصل می شود و آموزش مناسب اولین گام در این راستا بشمار می رود.

برای جلوگیری از بروز حادثه باید تجهیزات مناسب برای خودمان و اسبمان داشته باشیم. استفاده از کلاه ایمنی باید الزامی باشد؛ به ویژه برای سوارکاران تازه کار. تجهیزات اسب نیز مثل زین و افسار باید متناسب بوده و کارکرد درست داشته باشد. ما موظفیم به طور واضح به اسبمان بگوییم کجا برود، زیرا اسب فقط می تواند درست و نادرست را از هم تشخیص بدهد و توانایی درک جزئیات را ندارد.

۹- به فاصله ها احترام بگذارید!

فاصله فقط در ارتباط انسان حائز اهمیت نیست، حتی در ارتباط با اسبمان نیز صادق است. ما مسئولیم که مراقب باشیم اسبمان به اندازه کافی ورزش کند و در میان هم نوعانش زندگی طبیعی داشته باشد. در نظر گرفتن روز استراحت خلاف قوانین طبیعت اسب است و نباید اسب بیکار باشد. با این حال نیازی نیست که ما هر روز با اسبمان کارکنیم. اسب به عنوان حیوانی که در استپ زندگی می کند در اصل به زندگی وحشی عادت دارد. در سیستم های ساختمانی (فضای بسته ) باید این ویژگی طبیعی اسب نیز در نظر گرفته شود. اسب ها به راحتی می توانند با تعقیر دما سازگار شوند. این دوستان دوست داشتنی ما عاشق هوای تازه و نور زیاد هستند.

۱۰- مشورت کنید!

رابطه ممکن است دچار رکود شود یا پسرفت کند. در چنین شرایطی بهتر است با فرد باتجربه ای مشورت کنیم تا از پیشنهادهای عملی او بهره ببریم. در تربیت اسب گاهی ممکن است وضعیت بحرانی پیش بیاید اما این امر نباید باعث نا امیدی شود. زیرا یک مربی حاذق می تواند به کمک ما بیاید.

با اینکه ما در رابطه با اسبمان از نظر جسمی ضعیف تر به شمار می آیم اما از نظر روحی و فکری از او قوی تریم بنا براین بهبود دادن این رابطه بر عهده ی ماست.

اسب که شریک ماست تنها می تواند به خواسته های ما پاسخ دهد. اگر او با خشم به ما واکنش نشان دهد معلوم است که از ما اشتباهی سر زده است.

با اسب خود مهربان باشید

منبع: Horsefulness

1 دیدگاه

  1. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این
    خوبی سپاسگزارم
    ما در زمینه درب های ضد سرقت و
    ضد حریق فعالیت می کنیم.خوشحال میشوم از وبسایت ما دیدن کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *