آشنایی با حالت، ساخت و تیپ اسب اصیل عرب برای مسابقات زیبایی
بهمن ۲, ۱۳۹۵
انواع مسابقات سوارکاری
بهمن ۳, ۱۳۹۵

سیلمی کورسی

سیلمی به یک اسب نر با خصوصیات عالی و برتر گفته می شود که بتواند این خصوصیات عالی را به کره های خود منتقل کند.

اگر به این تعریف درست دقت کنیم از همین حالا بسیاری از اسبان نری که اسم سیلمی رویشان گذاشته شده را به راحتی از لیست سیلمی هایمان حذف می کنیم.

همان طوری که در تعریف سیلمی مشاهده نمودید، مهمترین عاملی که در انتخاب یک اسب نر به عنوان سیلمی مهم است، این نکته است که خود آن اسب خصوصیات عالی و مورد نیاز ما برای تولید یک کره را داشته باشد. به عنوان مثال وقتی که ما می خواهیم یک کره دونده و برنده تولید کنیم، زمانی احتمال موفقیت خودمان را افزایش داده ایم که سیلمی مان در درجه اول خود دونده و برنده باشد.

کارنامه کورسی

پس مهم ترین عامل در انتخاب یک اسب نر به عنوان سیلمی کورسی، کارنامه کورسی یا همان Race Record آن اسب است. برای اثبات این موضوع می توانیم قوانین کشورهای در حال پیشرفت در تولید اسب کورسی دنیا را ببینیم که اگر اسب نری بخواهد در آن کشور ها به عنوان سیلمی انتخاب شود و در هیچ کشور دیگری سیلمی نبوده باشد، باید به حد نصاب کارنامه کورسی مورد نظر آن کشور رسیده باشد و همچنین اگر به لیست سیلمی های کشورهای پیشرفته دنیا در کورس نگاه کنیم می بینیم که بیش از ۹۵ ٪ سیلمی ها حداقل یک بار برنده مسابقات گروه شده اند.

فتوتیپ یا بدن

نکته بعدی که در انتخاب یک اسب نر به عنوان سیلمی مهم است، فنوتیپ یا همان بدن یک اسب است که البته آن هم جزو خصوصیات عالی و برتر آن اسب محسوب می شود.

هر چه یک اسب نر دارای اندام مناسب تر و قوی تر و بدون ایراد باشد، برای انتخاب به عنوان سیلمی مناسب تر است. چرا که معمولاً سیلمی ها هر آنچه که هستند به کره هایشان انتقال می دهند. به عنوان مثال اگر اسب هایی را که دارای مشکلاتی در اندام های حرکتی و … هستند را به عنوان سیلمی انتخاب کنیم به احتمال بسیار زیاد این مشکلات را به نسل به نسل تولیداتمان انتقال دادیم و این موضوع بسیار بد است و حتی ممکن است  که یک اسب نر علی رغم داشتن یک مشکل، خوب هم دویده باشد اما کره هایش با آن مشکل موفق به انجام این کار نشوند.

اما نکته بعدی که بسیار مهم است، مسئله انتقال ژنتیکی این خصوصیات منحصر به فرد است که البته برای فهمیدن این موضوع و اطمینان از آن باید صبر کرد تا کره های آن سیلمی بدوند و با بررسی نتایج آن کره ها و حتی کره های کره ها، از این مسئله مطمئن شد. البته در حال حاضر با برخی آزمایشات ژنتیک تا حدودی این مسئله را پیش بینی می کنند.

احتمالا” منتظرید تا بدانید پس نقش شجره یا همان Pedigree در انتخاب یک اسب نر به عنوان سیلمی چیست؟

شجره مقوله بسیار مهم و شیرینی در اسب کورسی است که همان طوری که می تواند بسیار به ما در این انتخاب کمک کند، می تواند ما را گمراه کند! مسئله ای که در ابتدا اصلاح نژاد کشور ترکیه پس از آن کشور های عربی را چندین سال گمراه کرد و عقب برد که البته باز هم در ابتدا ترک ها و بعد هم عرب ها متوجه این موضوع شدند و روش خود در تولید و … را اصلاح نمودند.

به طور کلی شجره یک اسب نشان دهنده عملکرد خانواده آن اسب می باشد.

همان طوری که در تعریف بالا هم می بینیم، یک شجره خوب، حاصل عملکرد های خوب می باشد و این مسئله به خوبی اهمیت بیشتر عملکرد را نسبت به سایر فاکتور ها نشان می دهد.

اهمیت شجره در چیست؟

شجره به ما کمک می کند که در رابطه با یک اسب (معمولاً اسبی بدون عملکرد) به پیش بینی کلی و جزئی بپردازیم. به عنوان مثال وقتی شما می خواهید یک کره یک ساله بخرید، مهم ترین موضوع پدر و مادر و خانواده آن کره است و این قضیه در تمام دنیا به همین صورت است. اما اگر بخواهید یک کره ۳ ساله در حال کورس بخرید، عملکرد آن کره در کورس اهمیت بیشتری پیدا می کند. لااقل در کشور های پیشرفته دنیا به این صورت است.

در مقوله سیلمی نیز به همین صورت است. شجره و خانواده یک سیلمی می توانند به ما در پیش بینی این نکته که این سیلمی چقدر می تواند خصوصیات خود را به نسل های بعدی منتقل کند کمک کنند. البته همان طوری که می دانید، احتمال انتقال خصوصیات نسل های قبلی هم به کره زیاد است اما به علت این که میزان انتقال خصوصیات پدر بزرگ به نوه بسیار کمتر از میزان انتقال خصوصیات پدر به فرزند است، عملکرد کورسی نسل های قبل تر، به تنهایی برای انتخاب یک اسب نر به عنوان سیلمی هرگز کافی نیست.

برای اثبات این موضوع می توان دید که همه برادران تنی (پدر و مادر مشترک) سیلمی های بزرگ تاریخ هم چون Northern Dancer، Nasrullah، Mr Prospector و بسیاری دیگر از سیلمی ها  لزوماً سیلمی های خوبی از آب در نیامدند.

به برخی از سیلمی ها اصطلاحاً sire of sires  یا همان سیلمی تولید کننده سیلمی ها گفته می شود. به عنوان مثال Sadlers Wells، Danzig، Danehill، Storm Cat، A P Indy از معروفترین sire of sires های حال حاظر دنیا هستند. به این معنا که پسران و نوه های این سیلمی ها توانسته اند سیلمی های خوبی در دنیا بشوند ولی این به این معنا نیست که تمامی کره های نر این سیلمی ها توانایی تبدیل شدن به یک سیلمی خوب را دارند، بلکه اگر پسری از این سیلمی ها خصوصیات لازم برای یک سیلمی خوب هم چون عملکرد خوب در کورس به علاوه فنوتیپ و بدن خوب را داشته باشد، به احتمال بسیار زیاد سیلمی خوبی خواهد شد.

به طور کلی برای انتخاب یک اسب نر به عنوان سیلمی در درجه اول عملکرد کورسی خود آن اسب، در درجه دوم بدن آن اسب، اهمیت خواهند داشت و در صورت دارا بودن تمام این شرایط اولیه با بررسی شجره آن اسب احتمال موفقیت آن اسب را به عنوان سیلمی می سنجیم و این نکته را نیز از یاد نبریم که داشتن یک شجره عالی، به تنهایی برای انتخاب یک اسب نر به عنوان سیلمی هرگز کافی نیست.

حال با دانستن این نکات نگاهی به لیست سیلمی های دنیا بیندازید تا صحت این مطالب بیشتر برایتان روشن شود، البته با آگاهی از این نکته که در دنیای اسب کورسی استثنا عضو جدایی ناپذیر آن هستند.

منبع: sailami

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *