انواع مسابقات سوارکاری
بهمن ۳, ۱۳۹۵
استادیوم های سوارکاری
بهمن ۲۷, ۱۳۹۵

رنگ اسب ها

رنگ موهای بدن و یال و دم اسب‌ها به ژن ‌شناسی آن ها بستگی دارد. معمولاً این رنگ ‌ها از بدو تولد تا مرگ باقی می‌مانند. با این وجود رنگ‌هایی نیز وجود دارند که با بالا رفتن سن یا بلوغ تغییر می‌کنند.

لکه‌های سفیدی که گاه بر روی بدن بعضی اسب‌ها، پس از جراحت و… تشکیل می‌شود رنگ آن اسب محسوب نمی‌شوند. رنگ ‌هایی که تغییر ناپذیرند به رنگ ‌های ساده (یا اصلی)، رنگ‌ های مرکب، رنگ ‌های مرکب مخلوط و سایر رنگ ‌ها دسته‌بندی می‌شوند.

رنگ اسب را می توان به طور کلی در سه دسته زیر تقسیم بندی کرد:

۱- رنگ‌ های ساده: سفید و سیاه و کرنگ، سمند و کهر

۲- رنگ‌ های مخلوط: نیله، نیله ابرش، قره ‌نیله، نیله گلگون، نیله روشن، ابرش، شرابی، گلرنگ ابرش.

۳- رنگ ‌های مرکب: شامل کهر ابلق، سیاه ابلق ( دو رنگ ساده در کنار یکدیگر مثل سیاه و سفید)

رنگ‌ های ساده ( کرنگ، کهر، قهوه‌ای و مشکی ) با تا‌ثیر متقابل دو ژن به وجود می‌آیند Extension یا عامل سرخ، که با کد E نمایش می‌دهیم و Agouti که با کد A نمایش می‌دهیم. Extension مسئول تولید رنگدانه‌های سرخ و سیاه است. Agouti توزیع رنگدانه ‌های سیاه را کنترل می‌کند که هم مربوط به نقطه‌ هایی مانند یال، دم، پایین پاها، و گوش‌ها است و هم مربوط به توزیع یکنواخت رنگ در کل بدن. تأثیر حدود ده ژن دیگر می ‌تواند این رنگدانه ‌ها را تغییر دهد تا رنگ ‌های گوناگون اسب های اهلی از سفید تا سیاه به وجود آید.

رنگ ‌های اصلی می‌توانند توسط دست‌ کم پنج ژن دیگر رقیق شوند: کِرِم، شامپانی، دان (Dun)، مرواریدی و نقره‌ای. ژن کِرِم می‌تواند با دوزهای گوناگون، رنگ‌های گوناگونی به وجود بیاورد اما چهار ژن دیگر تأثیر ساده‌ای دارند. رنگ و طرح‌ های سفید در اسب‌ ها تحت تاثیر چندین ژن است که رنگ ‌های سفید و خاکستری و نیز لکه ‌های سفید روی بدن اسب را به وجود می‌آورند.

رنگ های ساده:

سیاه

رنگ ساده‌ای است که تمام سطح بدن حیوان از موهای سیاه پوشیده شده است به این رنگ قره محکر هم گفته می‌شود. رنگ سیاه به صورت سیاه خالص، مات، سیاه براق، سیاه کثیف (بعضی از نقاط بدن تبدیل به سرخی شده است) دیده می‌شود. رنگ سیاه باعث می‌شود که اسب در ظاهر قوی‌ تر و زمخت تر از آنچه که هست به نظر بیاید.

سفید

به این رنگ قزل هم گفته می‌شود از سفید صدفی تا کثیف متمایل به زرد یا سرخابی کمرنگ متغیر است. سفید مات به شکل گچ و بدون تلألو است. سفید کثیف که تقریباً زرد رنگ است. سفید چینی دارای انعکاس آبی رنگ می‌باشد (دُرنایی) و علت آن رنگ پوست بدن است که از ماوراء موها دیده می‌شود. وقتی رنگ سیاه طبیعی پوست ظاهر می‌گردد و در ماوراء موها منعکس می‌گردد اسب به رنگ خاکستری روشن نیز دیده می‌شود. اصولاً رنگ سفید در اول تولد نادر است زیرا هر اسب دارای چند موی سیاه حداقل می‌باشد لذا آن را خاکستری روشن نیز می‌نامند.

سمند

رنگ طلایی روشنی است که اگر یال و دم روشن‌تر از رنگ بدن باشد سمند یال و دم شسته گویند. اگر یال و دم تیره‌ تر از رنگ بدن باشد سمند یزیدی می‌گویند.

کرنگ

رنگی که از زرد طلایی تا قهوه‌ای سوخته، جگری یا تریاکی تغییر می‌کند. در این رنگ، رنگ یال و دم و دست و پا همرنگ یکدیگر است. رنگ کرنگ در واقع یک نوع قرمزی هست که از یک طرف شباهت سرخی و از طرف دیگر شباهت به قرمزی دارد. اسب‌های کرنگ معمولاً لک‌های سفید در سر و اعضا و بینی و لب دارند و به ندرت ممکن است کرنگ یک دست دیده شود. رنگ کرنگ به انواع کرنگ آلویی، روشن طلایی، زرد براق، کرنگ تیره، کرنگ آلبالویی، کرنگ بلوطی، کرنگ سوخته یا خیلی تیره دیده شود.

کهر

رنگ قرمزی که سیر‌تر از رنگ کرنگ است. تفاوت و وجه تمایز آن با کرنگ سیاه بودن یال و دم و انتهای اعضا است ( دست و پا ) رنگ کهر به انواع آهویی (انعکاس زرد) کهر روشن (قرمز خیلی روشن) کهر معمولی، کهر آلبالویی، کهر تیره متمایل به قهوه‌ای، کهر بلوطی و قرمز و قهوه‌ای کهر خرمایی دیده می‌شود.

رنگ های مخلوط

عبارت از رنگ‌ هایی هستند که از اختلاط لک‌ های مختلف در روی زمینه سفید تشکیل شده باشد و اصولاً آنها را ابلق می ‌نامند و برحسب رنگ آن ها، ابلق سیاه، ابلق موشی، ابلق سمند، ابلق گرنگ، ابلق کهر، ابلق خاکستری، ابلق ابرش، ابلق گرگی و ابلق نیمه ابرش می‌نامند. چنانچه وسعت لک‌ های سفید کوچک تر از سایر لکه ‌ها باشد ترکیبات یاد شده را مقدم یا موخّر می‌کند. یعنی به جای آنکه بگویند ابلق سیاه، سیاه ابلق می‌گویند. و در شناسنامه اسب، وسعت و محل آن ها را می نگارند.

رنگ های مرکب

عبارت از رنگ ‌هایی هستند که از ترکیب موهای غیرهمرنگ به وجود می‌آیند و می‌تواند ۲ تایی و یا ۳  تایی باشد. مثل رنگ خاکستری یا نیله، نیله ابرش، ابرش شرابی، کرنگ ابرش. اگر رنگ ‌های سیاه و سفید با نسبت ‌های مختلف پهلوی هم قرار بگیرند، رنگ نیله با خاکستری ایجاد می‌شود. در خاکستری معمولی تعداد موهای سیاه و سفید برابر است. در خاکستری موهای سیاه بیشتر از سفید هست در نیله یا خاکستری خیلی روشن موهای سفید بیشتر از سیاه است.

منبع: iranhorsey، wikipedia، horseslife، pinterest

1 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *