رنگ اسب ها
بهمن ۳, ۱۳۹۵
ایمنی در سوارکاری
بهمن ۲۷, ۱۳۹۵

استادیوم های سوارکاری

محل احداث استادیوم های سوارکاری

جهت انتخاب محل مناسب برای احداث استادیوم های سوارکاری باید به شرایط و موقعیت های زیر توجه و دقت داشت:

۱- اندازه

زمین مورد نظر باید دارای قابلیت احداث پیست کورس، مانژ پرش، زمین درساژ،کمپ اسب ها و سوارکاران ( دائمی یا موقت ) باگنجایش کافی برای تماشاگران و کلیه فضاهای جانبی نظیر رختکن، دوش، اداری، پارکینگ و طرح های توسعه ای بعدی را داشته باشد. ازجمله این طرح ها می تواند خوابگاه یا هتل برای اردوها باشد. باتوجه به نیاز عمومی می توان در احداث استادیوم های سوارکاری یکی از آنها نظیر پرش و یا کورس را طراحی و احداث نمود.

۲- موقعیت ( انتخاب زمین ورزشگاه )

مکان های ورزشی علاوه بر در نظر گرفتن وضعیت و موقعیت جغرافیایی نظیر آب و هوا، از نظر موقعیت جغرافیای شهری ( محلی ) نیز دارای دسترسی آسان برای بهره برداری بوده و اصولاً نباید در کنار مراکز عمومی پر رفت و آمد و یا مراکزی که نیازمند آرامش هستند نظیر بیمارستان ها و مجتمع های مسکونی احداث گردند و ارجح آن است که در حاشیه ها یا خارج شهر و کنار پارک های جنگلی یا دشت ها ساخته شوند و دسترسی لازم به معابر اصلی نظیر بزرگ راه ها و خیابان های اصلی و سرویس های رفت وآمد عمومی را داشته باشند.

۳- جانمایی بنا ( تعیین محل احداث بنا )

باید به نحوی باشد که از عوارض زمین برای طراحی و ساخت نهایت استفاده شده و از عوامل مصنوعی ( ساخت وساز ) در تکمیل آن بهره گیری شود و به عواملی نظیر آفتاب، باد وباران توجه گردد.

۴- جانمایی استادیوم

براساس مطالعات انجام شده در آزمایشگاه های معتبر در مورد آب های سطحی و آبراه ها، گسل های زیر زمینی، پوشش گیاهی، توان بالقوه خاک، نفوذپذیری و مکانیک خاک باید انجام شود تا از بروز مشکلات بعدی نظیر رانش زمین، ایجاد اختلاف سطح بر اثر فرو رفتن زمین و غیره جلوگیری شود.

۵- امکان ایجاد یا دسترسی به پارکینگ و فضاهای عمومی را داشته باشند.

استانداردهای میادین سوارکاری

در مسابقات پرش، کورس، چوگان، درساژ، اندازه های میادین به شرح زیر می باشد:

١- اندازه و ابعاد محیط ورزشی مسابقات پرش مانژ اصلی پرش ۴۰ در ۶۰ متر که البته برای ایجاد فضای مناسب برای حرکت بیشتر ۵۰ در ۷۰ نیز ساخته می شود.ماده ۲۰۱ مقررات رشته پرش با اسب فدراسیون بین المللی سوارکاری برای سال ۲۰۱۰ میلادی میادین مسابقات برای رقابت های داخل کشورها را حداقل ۱۲۰۰ مترمربع که ضلع کوتاه آن حداقل ۲۰ متر باشد و برای رقابت های بین المللی میادین مسابقات حداقل ۴۰۰۰ متر مربع که ضلع کوتاه آن ۵۰ متر باشد را تصویب نموده است ( ازجمعیت ۲۰ متر فاصله دارد و پایه تریبون داوران روبروی در ورودی قرار می گیرد. مانژ تمرین ۴۰ در ۴۰ متر می باشد.

۲- پیست رسمی مسابقات کورس بیضی شکل با یک دور ثابت ۱۶۷۰ متر و دو مسیر باریک برای شروع و تنظیم مسافت مسابقات است و برج دیده بانی یکی از ضروریات اصلی مسابقات اسب دوانی است. عرض پیست مسابقات کورس حداقل ۱۸ تا ۲۰ متر است و اطراف آن را با نرده محصور می کنند. در محوطه درونی پیست مسیری برای عبور خودرو در فاصله ۲ تا ۳ متری حصار پیست احداث می شود تا داوران امکان حرکت در کنار سوارکاران را داشته باشند و خطاهای احتمالی آنان را کنترل کنند. فیلم برداران نیز در خودرو داوران از کنار مسابقات را فیلمبرداری می کنند.

درمسابقات کورس برای شروع مسابقات از وسیله ای به نام دپار استفاده می شود. هدف از استفاده از این وسیله، خروج هم زمان و منظم اسب ها از یک نقطه به منظور برابر کردن شانس اسب ها در یک مسابقه است. دپار شامل چند محفظه هم اندازه و هم شکل متصل به هم است که درآن یک درب برای ورود و درب دیگر برای خروج از آن تعبیه شده است. از نظر ابعادی برای هر اسب تقریباً ۸۵ سانتی متر در عرض و ۲۸۰ سانتیمتر طول اختصاص داده می شود.

۳- مسابقات درساژ در زمین هایی مستطیل شکل به طول ۶۰ متر و عرض ۲۰ متر برگزار می شوند و سوارکاران به ترتیب در زمین حاضر شده و برنامه های خود را اجرا می کنند.

۴- مسابقات استقامت که کارایی و توانایی اسب در حرکت و پرش اسب از یک سری موانع بزرگ را آزمایش میکند و طی آن درمسیری طبیعی حدود ۲۰ تا ۱۶۰ کیلومتر که دارای۶ تا ۸ مانع می باشد و ارتفاع موانع حداقل ۱/۴ متر می باشد، اسب را می رانند.

۵- چوگان. طول و عرض زمین چوگان به ترتیب ۲۷۴ و ۱۴۵ متر است ( البته در کشورهای امریکا و آرژانتین این ابعاد کمی از استاندارد رایج بزرگ تر می باشد).

فضاهای جانبی استادیوم سوارکاری

استادیوم های سوارکاری با توجه به وسعت و اهمیت و تعداد تماشاچیان مسابقه، فضاها و امکانات متفاوتی را نیاز دارند که به طور کامل، شامل موارد زیر است:

بخش اداری

فضاهای لازم برای کمپینگ و نگهداری اسب ( اصطبل های موقت و دائمی ) با تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای کاروان ها و ماشین های حمل اسب

اتاق های کمک های اولیه و معاینات پزشکی برای سوارکاران

اتاق های کمک های اولیه و معاینات پزشکی و قرنطینه کنترل دوپینگ برای اسب ها و واحد نعل بندی

فضای رختکن و سرویس های بهداشتی برای بازیکنان، مربیان و داوران به طور مجزا

دورینگ ( فضای ) تمرین به ابعاد حداقل ۲۰ در ۳۰ با حداقل دو مانع با کف مشابه زمین مسابقه

فضای لازم برای تجهیزات ارتباطی ( فضای ویژه فعالیت مالکین اسب ها و خبرنگاران مجهز به انواع وسایل ارتباط جمعی برای مصاحبه ورزشکاران، مربیان، مدیران، داوران با رسانه ها )

فضای استراحت سوارکاران

جایگاه تماشاچیان و سرویس های بهداشتی برای آن ها

رستوران و بوفه، فروشگاه ها و فضاهای فرهنگی تفریحی برای تماشاچیان

گیشه های بلیط فروشی

فضاهای لازم برای انبارهای علیق و ابزار لازم برای تمرین ومسابقات.

برای اکثر این فضاها باید سیستم های گرمایشی و خنک کننده تعبیه شود.

جایگاه تماشاچیان

جایگاه تماشاچیان در استادیوم های سوارکاری حائز اهمیت است زیرا این ورزش تماشاچیانی اغلب صاحبان اسب ها و خانواده و آشنایان آنان را جذب می نماید. ظرفیت و گنجایش تماشاچیان استادیوم های سوارکاری به نقش، موقعیت مکانی و اهمیت مسابقات و درصد جمعیت طرفدار ورزش سوارکاری بستگی دارد. این تعداد بین ۲ تا ۱۰ هزار نفر متغییر است.

جایگاه تماشاچیان این ورزش می تواند سیستم های تلسکوپی جمع شو باشد. در استادیوم هایی که مسابقات کورس سوارکاری را برگزار می کنند، محلی برای پیش بینی اسب های برنده در هر کورس باید احداث شوند. این محل ها باید غرفه مانند باشند تا برای مراجعه تماشاچیان علاقمند به طور انفرادی مشکلی ایجاد نشود. تعداد غرفه ها به میزان مشارکت تماشاچیان مرتبط است.

6 دیدگاه ها

 1. بابک گفت:

  مطلب بسیار آموزنده و عالی بود تنها در مورد زمین مورد نیاز و همچنین بودجه ساخت چنین مجتمعی رو البته بدون در نظر گرفتن هزینه خرید زمین مورد نیاز !رو اگر ممکن هست بفرمائید

  • بهناز گفت:

   خوشحالیم که این مطلب مورد علاقه شما قرار گرفته است.
   در مورد زمین مورد نیاز و هزینه ساخت استادیوم های سوارکاری باید گفت بسته به نوع استادیوم و تجهیزات متنوعی که در آن به کار گرفته می شود کاملا متفاوت است. اما قطعا هزینه احداث آن ها میلیاردها تومان می باشد.

 2. قاسم حمزه گفت:

  باسلام. بنده قصد این را دارم که یک چنین فضایی را برای ماسبقات پرش احداث کنم. از نظر هزینه هم مشکلی وجود نداره. اگر میشه یک راهنمایی جامع وکامل انجام بدید.

 3. شیرمحمدلی گفت:

  با سلام
  مطالب خوبی بود اگه پایان نامه یا مقاله تی در مورد مجم عه های اسبدوانی و استانداردهای میادین داسته بتشین برام ایمیل کنین ممنون میشم اخه مدیریت ارشد اماکن ورزشی میخونم و برای پایان نامه ام لازم دارم

 4. سلام
  ۱۰۰۰۰ متر مربع زمینی دارم که درآن بطور سنتی در آن سوارکاری میشد، اخیرأ اقدام به باسازی آن نمودم که بطور حرفه ای از آن استفاده شود، کار در مراحل آخر میباشد، با توجه به کاتالوگهای خارجی در صددم که کف اصطبل ها و راهرو سالنهائی که اصطبل ها در آن قرار دارد را آجر فرش نمایم، لیکن برای کف مانژها مردد میباشم، سیلیس، خاک سیلیس و یا ماسه بادی؟ مهمتر از آن زیر سازی و یا به اصطلاح فونداسیون را چه کنم، یکی اسفالت سرد با شیب ملایم و روی ان ۵ سانتی متر ماسه بادی را پیشنهاد کرد، دیگری بتون و بعد ماسه بادی و یا سیلیس را راه حل اساسی اعلام کرد، لطفأ نظریه با استدلال ارائه فرمائید تا دوباره کاری و اتلاف هزینه نداشته باشم.
  ممنون از راهنمائی، ضمنأ اگر با مشاوری در این رابطه آشنائی دارید معرفی فرمائید اگرچه کار در مراحل آخر میباشدو
  با تشکر از تعجیل در ارسال پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *