جشنواره ملی اسب اصیل ترکمن صوفیان میتواند بهتر برگزار شود

جدول مسابقات اسبدوانی بهاره گنبد کاووس هفته پنجم
اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۶
باشگاه های سوارکاری استان البرز
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۶

جشنواره ملی اسب اصیل ترکمن صوفیان میتواند بهتر برگزار شود

سیلمی زمانخان (زیبا سمند) مقام سوم جشنواره بزرگ صوفیان

صوفیان مهد مرتع و دشت های ایران است و هر کس که به این منظره کم نظیر بنگرد، دوست دارد سوار یکی از اسب های زیبای ترکمن شود و به تاخت دشت را طی کند. 

بوی اسب می دهی

بوی شیهه، بوی دشت 

بوی آن سوار را 

او که رفت و هیچ وقت برنگشت

عرفان نظر آهاری

۱۳ اردیبهشت ماه سال جاری، دوازدهمین جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل ترکمن در صوفیان برگزار شد. در این پست قصد داریم با توجه به اهمیت جایگاه اسب اصیل ترکمن، به ارائه راه کار جهت هرچه بهتر شدن این جشنواره بپردازیم. 

همان طور که بسیاری از بزرگان اسب ترکمن بارها گفته اند، شکی نیست که برگزاری چنین رویدادهایی عامل پیشرفت تولیدات خواهد بود و ما نیازمند هرچه بیشتر شدن این جشنواره ها در کشور هستیم. اما باید این نکته را نیز اضافه کرد که بیشتر شدن این جشنواره ها در صورتی به نفع پرورش دهندگان خواهد بود که کیفیت جشنواره ها نیز بالا برود. 

۱- اسب های شرکت کننده در مسابقه، به گفته بسیاری از کارشناسان، اسب هایی با کیفیت بوده اند و باید از تمام تولیدکنندگان و پرورش دهندگان که با دقت فراوان سعی در تولیدات باکیفیت دارند، تشکر کنیم. حال که با تمام مشکلات موجود، این عزیزان در تلاش هستند و دلخوشی آن ها همین جشنواره های زیبایی اندک برگزار شده است، بهتر است برای اینکه قدر زحمات این عزیزان را بدانیم، اسب های تیره های مختلف در گروه های مجزا به رقابت بپردازند. حرف تمام شرکت کنندگان اسب یموت در مسابقه این بود که اگر قرار بود مسابقه برای اسب های آخال تکه برگزار شود، از قبل باید اعلام می شد تا ما اسب هایمان را به جشنواره نمی آوردیم. 

نباید کاری کرد که تولیدکنندگان از شرکت در جشنواره ها دلسرد شوند. چرا که سرمایه واقعی ما در خصوص اسب اصیل ترکمن همین تولیدکنندگانی هستند که با مشقت های فراوان به تولید و پرورش اسب می پردازند.

با توجه به تعداد زیاد شرکت کنندگان در هر رده، به نظر می رسد تفکیک اسب های ترکمن تیره های مختلف، کاری عملی باشد و چه بسا که به جذابیت و هیجان مسابقه بیفزاید. 

۲- زمانی که اسب های مختلف از کره های زیر یک سال تا مادیان ها و سیلمی ها در مسابقه حضور داشته باشند، باید محل مناسبی برای استراحت آن ها در نظر گرفت. بودن این اسب ها کنار هم می تواند خطراتی برای آن ها داشته باشد. محل مناسب برای نگهداری اسب ها و همچنین آب برای آن ها و امکانات مناسب برای شستشوی اسب ها وقتی می خواهند به میدان بروند، از امکاناتی است که نیاز داریم مسئولان برگزاری به آن ها توجه نمایند. تولیدکنندگان و پرورش دهندگان برای اسب های خود اهمیت زیادی قائل هستند و بی تفاوتی مسئولان برگزاری مسابقه در مقابل اسب های آن ها، از دید آن ها مخفی نمی ماند. اگر خدای ناکرده اتفاقی برای یکی از اسب های شرکت کننده بیفتد، فقط یک اسب و زحمات شبانه روزی پرورش دهنده از بین نمی رود بلکه اعتبار جشنواره نیز زیر سوال می رود. 

۳- تماشاچیان هر مسابقه، به مسابقه هیجان می دهند. هر کدام هم به دلیلی برای دیدن مسابقه می آیند. کیفیت جایگاه تماشاچیان همان مقداری است که شما برای آن ها اهمیت قائل هستید. سایه بان و صندلی کافی برای نشستن تماشاچیان، تغذیه و آب آشامیدنی و سرویس بهداشتی از موارد اولیه ای است که باید برای تماشاچیان تامین گردد.

۴- در برگزاری مسابقه چیزی که خیلی اهمیت دارد، نظم است. زمان بندی هایی که در آگهی های مربوط به مسابقه اعلام می شود، باید رعایت شود. شرکت کنندگان آن قدر با بی نظمی های اجرای مسابقه خو گرفته اند که می دانند که مسابقه قطعا با دست کم ۲ ساعت تاخیر برگزار می شود. امیدواریم این بی نظمی ها در برگزاری مسابقه در دوره های بعد رفع شوند. 

در بسیاری از رده ها شاهد بودیم که بیش از ۵-۶ اسب بیش از آنچه در کاتالوگ مسابقه درج شده بود در زمین مسابقه حاضر بودند. مسئولین باید این دقت را داشته باشند که ثبت نام در مسابقه تا تاریخ تعیین شده امکان پذیر است و بعد از آن نباید به هیچ وجه امکان ثبت نام از اسب ها وجود داشته باشد. 

در مسابقه برای ثبت نام اسب ها حتما باید شناسنامه اسب وجود داشته باشد در غیر این صورت از شرکت اسب ممانعت به عمل آید. اینکه به صرف گفته مالک، اسب ها را رده بندی کنیم، امروزه در هیچ مسابقه ای مورد تایید نمی باشد. 

دستفروش هایی که به صورت نامنظم در اطراف زمین مسابقه حضور داشتند، در ورودی به زمین مسابقه که آن قدر شلوغ بود که برای ورود و خروج اسب ها مزاحمت ایجاد می کرد،‌ افراد حاضر در زمین مسابقه که تعداد قلیلی از آن ها مسئولان مسابقه بودند و بقیه را تماشاچیان تشکیل می دادند، همه و همه از مواردی است که با رسیدگی در دوره های بعد، به کیفیت جشنواره می افزاید.

ایجاد نظم کار بسیار دشواری است اما باید دانست که ایجاد این نظم، جشنواره را معتبر تر خواهد کرد و قطعا دستمان را برای دعوت از مهمانان و سرمایه گذاران خارجی باز خواهد کرد. وقتی طعم نظم را در مسابقات بچشیم، دیگر دوست نداریم به بی نظمی سابق برگردیم. 

۵- دعوت از داوران خارجی برای قضاوت در جشنواره، اعتبار جشنواره را افزون خواهد کرد. اما چرا یک داور؟ واقعیت این است که قضاوت مسابقات زیبایی حتی با وجود معیارها و شاخص های معین، باز هم تا حدی سلیقه ای است. برای همین است که در جشنواره های زیبایی همیشه ۳ تا ۵ داور حضور دارند. افراد تعبیرهای متفاوتی از تعریف ها و شاخص هایی دارند که باید به ارزیابی آن ها بپردازند. 

۶- فرش ترکمن از زیباترین و ارزشمندترین تحفه هایی است که می توان با خود از دیار ترکمن ها به یادگار داشت. اما بسیار مناسب است که در صورت امکان و با حمایت اسپانسرهای بزرگ، و به مانند بسیاری از مسابقات سطح ملی و حتی استانی،‌ جوایز نقدی را نیز به برندگان اهدا نماییم. 

از زحمات همه عزیزانی که برای برگزاری این جشنواره زحمات فراوانی کشیده اند، تشکر می کنیم و امیدواریم همچنان پرانگیزه برای برگزاری جشنواره های بعدی به کار خود ادامه دهند. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *