راهنمای خرید اسب سالم
خرداد ۲, ۱۳۹۶
چند نکته اساسی برای مراقبت از اسب
خرداد ۲, ۱۳۹۶

تغییرات رفتاری در اسب

اعتقاد بیشتر دارندگان اسب این است که خود صاحب اسب بهتر از هر کس دیگری او را می‌شناسد و بر رفتار او اشراف دارد. بنابراین بر واكنش های او در قبال محرك های خاص آگاه است. این آگاهی برای حفظ سلامت جسم و روان اسب لازم است تا به موقع از بیماری یا ناخشنودی او مطلع شده و در پی رفع آن بر‌آید.

زمانی که اسب شروع کرد به متفاوت عمل کردن، شما متوجه می شوید اتفاقی افتاده است. گاهی اوقات این تغییرات رفتاری به آرامی ظهور می‌کند و باری دیگر به صورت ناگهانی و تقریبا یک شبه در آنها ظاهر می شود. برخی از خصلت‌های رفتاری در یک روز می‌آیند و می‌روند در حالی که بعضی دیگر معطل می‌کنند. به هر صورت، نگرانی‌های شما برای اسب‌تان بسیار منطقی هستند و باید در مورد آنها تحقیق کرده و مطمئن شوید.

شرایط زیست محیطی زیر می‌تواند منجر به ناراحت شدن هر اسبی بشود:

• جابجا شدن محل اقامت اسب به یک اصطبل دیگر یا تغییر کردن مالک اسب

• تغییر مقررات و ایجاد نظم جدید در اصطبل

• دوست نداشتن اسب های جدید در گله 

• تغییر در آب و هوا

تغییرات رفتاری می تواند در اشکال مختلف ظاهر شود. در اینجا به عمده‌ترین و شایع‌ترین مشکلاتی که ممکن است برای هر اسبی پیش بیاید اشاره کرده و به چگونگی برخورد با آنها می‌پردازیم:

بی حالی اسب

• ممکن است اسب شما درد داشته باشد. علائم آسیب، مانند لنگش را بررسی کنید‌، و اگر هر گونه سوء ظنی داشتید توسط دامپزشک آن را چک کنید. لنگش در اسب گذشته از آسیب، می تواند به سبب آرتریت، آبسه سم و یا مسائل دیگر باشد که نیاز به درمان دارند.

• اگر شما به تازگی به محل جدید نقل مکان کرده‌اید، ممکن است اسب شما افسرده باشد. بعد از تغییر مکان، انطباق دادن برنامه‌های جدید با همان برنامه‌های قبلی اسب به او کمک خواهد کرد. هر روز برای او زمان بگذارید، ممکن است او در فضای جدید خود احساس تنهایی کند.

تغییر در عادت‌های غذا خوردن اسب

• اگر اسب شما ناگهان از خوردن یا نوشیدن امتناع کرد، فورا با دامپزشک تماس بگیرید. کمبود یا فقدان ناگهانی غذای مورد علاقه او می‌تواند علائم یک مشکل جدی مانند بسته شدن روده را نشان دهد.

• بررسی درجه حرارت اسب که باید بین ۳۷٫۲ تا ۳۸٫۳ درجه سانتی گراد باشد. درجه حرارت بالاتر می‌تواند عفونت یا مشکل دیگری را نشان دهد که در این صورت باید با دکتر تماس بگیرید.

• اگر علاقه مندی او به غذا خوردن به تدریج کاهش یافت، در ابتدا دهانش را برای بررسی  هر گونه زخم ، خونریزی و یا التهاب نگاه کنید.

• به رژیم غذایی اسب بسیار توجه کرده وغذاهای متنوع و مورد علاقه اش را به او بدهید، به عنوان مثال، برای برنامه غدایی او یونجه خوش طعم‌تر تهیه کنید. برخی از اسب ها به سادگی با خوردن غدایی که هر روز مرتبا تکرار شود به آن بی‌علاقه می‌شوند.

بی قراری اسب

اسبی که شروع می‌کند به یورتمه رفتن به جلو وعقب یا اینکه پایش را بدون هیچ دلیلی بلند می‌کند، ممکن است می‌خواهد تلاش کند تا چیزی را به شما بگوید. شاید درد یا ناراحتی دارد. گاهی اوقات صداهای جدید و یا حیوانات در اصطبل موجب ناراحتی اسب می‌شود. اسب ها بیشتر از اکثر انسان‌ها تغییرات آب و هوا را تشخیص می‌دهند که این امر ممکن است آنها را مضطرب کند.

در تمام مواردی که مشکوک به بیماری هستید، آزمایش خون می‌تواند به صورت قطعی بیماری و مشکلات  را نشان دهد و در حل مشکل یا بیماری به شما کمک کند. تا زمانی که شما خودتان را با اسب‌تان وفق داده و برنامه هایتان را با نیازهای او هماهنگ کنید، قادر خواهید بود مشکلات را بر طرف کرده، و اسب تان نیز به سرعت سلامتی و آرامش خود را دوباره باز خواهد یافت.

در نهایت توصیه می‌کنیم اگر اسب تان شما را بیش از حد خسته و کسل کرده است، از دامپزشک بخواهید بر روی مسایل روانشناسی رفتاری اسب با شما و اسب‌تان کار کند و شما را راهنمایی نماید.

 

منبع: دنیای حیوانات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *