تغییرات رفتاری در اسب
خرداد ۲, ۱۳۹۶
کلاس داوری اسب ترکمن
خرداد ۹, ۱۳۹۶

چند نکته اساسی برای مراقبت از اسب

راستش را بخواهید داشتن و حتی تماشای اسب هم لذتی بی همتاست. وقار و نجابت این حیوان مثال زدنی است، هر چند نگهداری از یک اسب اصلا کار ساده ای نیست. به اشتراک گذاشتن زندگی و وقت با یک اسب می تواند تجربه العاده ای باشد و از طرفی دیگر به این معنا است که شما مسئولیت مراقبت از او را تا زمانی که شما را همراهی می‌کند، پذیرفته‌اید.

اما این همه ماجرا نیست و در این مورد شما نیاز به دانسته های بیشتری دارید. در ادامه مطلب برخی از دستورالعمل های عمومی برای مراقبت از اسب‌ها را برای شما ذکر می کنیم:

• هزینه مراقبت روزمره‌ از اسب قابل توجه و روز افزون است. در واقع، هزینه خرید یک اسب اغلب بسیار کمتر از هزینه نگهداری از آن برای یک سال است. پیش از قبول کردن مسئولیت اطمینان حاصل کنید که از عهده کلیه مخارج به صورتی واقع بینانه بر می آیید.

• اسب به طور منظم به یک منبع مواد غذایی نیاز دارد. از آنجا که معده آن ها نسبتا کوچک و سیستم گوارشی آن ها بطور شگفت‌اوری ظریف است، در اغلب موارد، برای تغذیه به یونجه یا چرا کردن در مرتع در طول روز به همراه افزودنی های خوراک دو بار در روز نیاز دارند. اسبی با اندازه متوسط در طول روز حداقل ۹ کیلوگرم غذا می خورد و ۳۰ لیتر آب می نوشد.

اسب‌ها برای تغذیه به وعده های کوچک و یا چراندن در طول روز، به جای یک یا دو وعده غذا در روز نیاز دارند.

• باید سم اسب به طور منظم بازدید شود. هماهنگی با یک نعلبند (آهنگر) برای تمیز کردن سم یا نعل زدن هر شش تا هشت هفته فکر خوبی است.

• اسب ها به مراقبت های دامپزشکی به طور منظم نیاز دارند. باید اسب شما حداقل یک بار در سال، در برابر کزاز و سایر بیماری‌ها واکسینه شود. همچنین به یک دامپزشک برای مراقبت های معمول دندان نیاز است. به خاطر داشته باشید که هزینه درمان‌های اورژانس پزشکی، که متاسفانه خیلی اوقات رخ می‌دهد، می تواند تا میلیون ها تومان برسد.

• از آنجا که اسب‌ها (به علت چراندن آن‌ها در مراتع) به طور مداوم در معرض خطر آلودگی به کرم روده هستند، باید هر شش تا هشت هفته کرم زدایی شوند. تحمل مداوم وزن سنگین این کرم‌ها می‌تواند باعث بیماری جدی و یا مرگ اسب شود، بنابراین درمان به موقع و به طور منظم برای سلامت اسب شما بسیار مهم است.

• اسب‌ها نیاز به دسترسی مداوم به سرپناهی امن، راحت و خشک برای حفاظت آن ها از باران، باد و برف دارند. در آب و هوای گرم و آفتابی، پناهگاهی که شما عرضه خواهید کرد باید سایه مورد نیاز را ارائه دهد. یک ساختمان خوب و یا حداقل مکانی که از سه طرف دیواری داشته باشد تدارک ببینید تا هر گاه اسب شما خواست استراحت کند به آنجا پناه ببرد. اصطبل یا پناهگاه باید هر روز تمیز شود و دقت کنید که هیچ گونه کود شیمیایی هم در آنجا نباشد.

• اسب نیاز به ورزش و تمرین مداوم دارد. علاوه بر زمان‌هایی که شما سوار اسبتان می شوید و برای سوار کاری تمرینش می دهید، باید میدان اسبدوانی یا مرتعی برای قدم زدن و آرامش یافتن او اختصاص دهید. یک اسب نباید کل روز را در اصطبل بگذراند مگر اینکه دامپزشک توصیه کرده باشد.

اطراف چراگاه باید توسط نرده های امن مرز کشی شود. با حصار کشی محکم محیط امن و مطمئنی را برای حفاطت از اسب ایجاد کنید. سیم خاردار حصار قابل قبولی برای این کار نیست و همواره علت بسیاری از آسیب‌های جدی بوده است‌.

همیشه به یاد داشته باشید که اسب ها به عشق، مراقبت و تعهدی که شما نسبت به آنها دارید وابسته هستند. شما می توانید از طریق نظافت، نوازش، سواری و تمرین دادن و درمان گاه به گاه عشق خود را به اسب‌تان نشان دهید. یادتان باشد باید ۳۶۵ روز سال، در آب و هوای خوب و بد نیاز های او را تامین کرده، تعهد خود را نسبت به او انجام دهید. با مراقبت و حفاظت خوب و صحیح، اسب شما می تواند ۳۵ سال یا بیشتر زندگی کند و متقابلا همراه و دوست وفاداری برای شما باشد.

پس بهتر است برای برای لذت بردن از یک رابطه طولانی و دو طرفه، بسیار منظم و دقیق برنامه ریزی کنید و این برنامه ریزی را از قبل از خرید اسب شروع کنید.

 

منبع: دنیای حیوانات

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *