چند نکته اساسی برای مراقبت از اسب
خرداد ۲, ۱۳۹۶
هفت نکته اساسی در خرید اسب -قسمت اول
خرداد ۱۳, ۱۳۹۶

کلاس داوری اسب ترکمن

فاکتورهای مهم داوری اسب های ترکمن:

گردن در اسب آخال صاف و باریك است و اتصال گردن و سر اسب به صورت زاویه ای است. 

گردن اسب یموت سنگین تر از اسب آخال است. در ضمن اسب آخال سری سبك تر از سایر تیره ها دارد. 

اسب آخال تکه یال کم پشتی دارد. 

صورت اسب تركمن، به صورت صاف است و خبری از تعقر موجود در صورت اسب عرب نیست. در برخی از اسب های ترکمن، قسمت پیشانی به صورت محدب است. 

جدوگاه در اسب آخال، به صورتی است كه بین ستون فقرات و خود جدوگاه فاصله وجود دارد و همین باعث می شود كه جدوگاه بالاتر و به صورت مشخص دیده شود. این مساله باعث می شود كه اسب بتواند حركت دست را به صورت بلندتر بردارد. 

دست و پای اسب باید به صورت كاملا صاف باشد و اگر خطی فرضی عمود بر زمین كشیده شود، دست و پای اسب كاملا بر روی آن قرار بگیرد. 

سم های اسب بسیار مهم هستند و یكی از مشخصه های اسب سالم، سم اسب است. اگر سم اسب حالت ایده آلی نداشته باشد، باعث می شود اسب برای تصحیح حركتش مجبور شود تا بدن خود را در شرایط غیر استاندارد قرار بدهد و استخوان بندی اسب به مرور زمان تغییر شكل دهد. 

سم ایده آل، سمی است كه نه خیلی پهن باشد و نه خیلی باریك. پاشنه سم باید به صورتی قرار بگیرد كه پای اسب زاویه مناسبی با زمین بگیرد. زاویه بین زمین و سم اسب باید بین ٤٥ و ۵۰ درجه باشد. 

رنگ سم اسب هیچ اهمیتی در داوری ندارد. 

سم اسب هر چه قدر سفت تر و محكم تر باشد، بهتر است. باید در نظر داشت كه سفت یا نرم بودن سم اسب ها به میزان زیادی بستگی به جنس زمینی كه اسب بر روی آن قدم می زند دارد. اگر اسب بر روی سطوح سفت و سنگی گام بردارد، سم او سفت می شود و اگر بر روی زمین نرم و یا مرطوب گام بردارد، سم نرم تری خواهد داشت. 

سم اسب، نباید به بیرون یا داخل متمایل شده باشد. چون این باعث می شود حركت اسب از استاندارد خواهد شود. 

پشت و كپل اسب نیز از مسائلی است كه بسیار مهم است. اگر اسب در قسمت پشتی خود دارای استخوان بندی صحیح و عضلات قوی باشد، می توان از اسب انتظار حركت صحیح داشت. درست است كه در حالت ایستاده ٦٠ درصد از وزن اسب در قسمت جلو و فقط ٤٠ درصد از وزن روی قسمت پشتی اسب است، اما زمانی كه اسب در حركت است، این تقسیم وزن بلعكس می شود و اسب در قسمت پشت وزن بیشتری را تحمل می كند. 

چشم های اسب های آخال تكه  به صورت چشم های مغول هاست. 

تیپ اسب یكی از مواردی است كه همیشه در نگاه اول و حتی از فاصله دور نیز مشخص است. تیپ اسب مشخص می كند كه هر اسب مربوط به كدام تیره از اسب ها هستند. 

بعد از تیپ، كامفورمیشن به معنی ساختار و تركیب بدنی اسب مد نظر قرار می گیرد. استخوان بندی و عضلات اسب باید به صورت صحیح و استاندارد باشد تا اسب بتواند حرکت درستی داشته باشد.

هر اسبی در نگاه اول یك حس منحصر به فرد را به شما منتقل می كند. دقیقا شبیه انسان ها.

اسب های تركمن و عرب نوع گردن های متفاوتی دارند. بیان می شود كه اسب های عرب در سرزمینی زندگی می كرده اند كه كویر بوده است و مانعی در دید اسب ها وجود نداشته است. به همین دلیل این اسب ها گردن خمیده ای دارند. اما اسب های تركمن در سرزمینی زندگی كرده اند كه دارای مرتع و تپه های فراوانی بوده است در نتیجه برای اینكه بتوانند پیرامون خود را ببینند مجبور بوده اند كه گردن خود را صاف و كشیده نگه دارند. به همین دلیل است كه هنوز هم این ویژگی را در تركمن ها می بینیم. 

در اسب های تركمن معمولا در روی گردن و چند سانتی متر پایین تر از ناحیه پشت گوش ها یك منحنی وجود دارد. 

گوش های اسب های تركمن نسبت به اسب های عرب بلندتر است. 

رنگ اسب های آخال معمولا طلایی و درخشان است و بسیاری از افراد رنگ های زیبای این اسب ها را دلیلی برای زیبایی آن ها می داند. حال آن كه در زمان قضاوت در مسابقات زیبایی، به رنگ اسب ها هیچ امتیازی تعلق نمی گیرد. 

اسب یموت نسبت به آخال تكه كوتاه تر و گردن سنگین تر و پاهای كلفت تری دارد. 

 

شخصیت اسب 

شخصیت اسب نیز از مواردی است كه در تیره های مختلف و بنا به نژاد های گوناگون متفاوت است. به عنوان مثال در كشورهایی مثل آلمان و فرانسه كه در گذشته ارتش های بزرگی داشتند، مزارع اسب بزرگی در اختیار ارتش بود و ارتش تولید و پرورش اسب های زیادی برای استفاده در ارتش را به عهده داشت. اسب هایی كه برای استفاده در جنگ ها استفاده می شوند باید شجاع و نترس باشند و بتوانند در شرایط سخت كار كنند. در نتیجه اسب هایی كه در این كشورها با آن ها مواجه هستیم هنوز هم دارای روحیه خشن هستند. اما در كشورهایی مثل بلژیك و هلند كه ارتش های بزرگی نداشتند و اسب ها توسط كشاورزان و برای مقاصد كشاورزی و حمل و نقل بار استفاده می شد، اسب ها باید آرام می بودند. شخصیت اسب ها در طول سالیان دراز و با توجه به مقاصد مورد نیاز تولیدكنندگان و پرورش دهندگان آن ها شكل می گیرد. 

 

جدا کردن مسابقات اسب آخال تکه و یموت

در آلمان تمام تیره های مختلف در یك تبارنامه منعكس می شود. اما مسابقات هر تیره از اسب ها به صورت جداگانه صورت می گیرد. پس بهتر است که برای برگزاری مسابقات زیبایی اسب یموت و آخال تکه به صورت جداگانه مورد قضاوت قرا بگیرند.

در صورتی که به هر دلیلی نتوان اسب های آخال تکه و یموت را در گروه های جداگانه ای طبقه بندی کرد، در مورد نحوه قضاوت در مورد اسب ها داورها باید به این موضوع دقت كنند كه هر اسب را در تیره ای كه در آن قرار دارد قضاوت كنند. اگر یك اسب خوب یموت در گروه است، صرفا به خاطر یموت بودن نباید نادیده گرفته شود. اگر در مسابقه ای امكان جدا كردن اسب های تیره های مختلف وجود نداشته باشد، داوران موظف هستند كه هر اسب را با استانداردهای تیره آن اسب مقایسه و مورد قضاوت قرار دهند. 

همچنین در زمان قضاوت در مورد اسب، سن او نیز لحاظ می گردد. مثلا در اسب تركمن، دهان سبك و باریك است. اما یك اسب پیر لب پایین آویزان دارد در حالی كه در اسب های جوان لب پایین نباید آویزان باشد. 

 

انتخاب سیلمی خوب در آلمان

در آلمان در هر سال از میان حدود ٨٠٠ سیلمی، در بررسی های اولیه ٤٠٠ تا حذف می شوند. در بررسی دوم و سوم نیز این اسب ها گزینش شده و در نهایت ٥٠ تا ٦٠ اسب انتخاب می شوند. سپس از میان آن ها و طی تستهای مربوط به حركت این اسب ها، حدود ٣٠ اسب به عنوان سیلمی انتخاب می شوند. 

برای تشخیص بین سیلمی خوب و بد، كره های آن ها باید مورد بررسی قرار بگیرند. كره های یك سیلمی خوب، باید به گونه ای باشند كه بتوان تشخیص داد آن ها خواهر و برادر و شبیه به هم هستند. در حالی كه سیلمی های بد، آن هایی هستند كه كره های آن ها مشخصات مادرهای خود را می گیرند و نمی توان شباهتی بین كره های سیلمی پیدا كرد. 

همچنین دائما مقام هایی كه كره های سیلمی در مسابقات ورزشی اخذ می كنند بررسی می شود و در صورتی كه كره ها از خود استعدادی نشان ندهند، سیلمی از لیست سیلمی های مناسب برای كشش خارح می شود. 

 

آخال تکه یا یموت ؟

اینكه كدام تیره اسب تركمن برای تولید و پرورش مناسب تر است، تصمیمی است كه فقط پرورش دهندگان اسب با توجه به توقعات و تمایلات می توانند اتخاذ كنند. باید هدف از تولید مشخص شود و زمانی كه هدف از تولید مشخص شد، شروع به اصلاح نژاد در جهت هدف كرد. 

 

تربیت اسب های جوان

در مورد اسب های جوان باید دقت شود كه فشار زیادی به آن ها وارد نشود. چرا كه عضلات آن ها هنوز برای كار زیاد پرورش نیافته اند. میزان تمرینات اسب های جوان را به مرور باید زیاد كرد. نكته مهم در مورد كار كردن با اسب های جوان انتخاب فردی به عنوان سواركار است كه تجربه لازم در سواری را داشته باشد تا بتواند در زمان سواری با اسب در تعادل باشد و به اسب كمك كند تا تعادل خود را در زمان سواری گرفتن از دست ندهد نه اینكه خود عاملی باشد برای بر هم زدن تعادل اسب. 

 

منبع: کلاس داوری اسب ترکمن با تدریس داور آلمانی خانم کلارا در باشگاه دو دوهک ۹۶/۳/۸

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *