هفت نکته اساسی در خرید اسب -قسمت اول
خرداد ۱۳, ۱۳۹۶
هفت نکته اساسی پیرامون خرید اسب -قسمت سوم
خرداد ۱۳, ۱۳۹۶

هفت نکته اساسی پیرامون خرید اسب -قسمت دوم

انتخاب اسب همیشه یکی از دغدغه های اصلی سوارکاران و مالکان اسب بوده است. درست است که باید برای انتخاب اسب به مشاوران و متخصصان در این زمینه رجوع کنیم، اما بهتر است که همیشه خودمان نیز اطلاعاتی در مورد اسب داشته باشیم. به همین دلیل کتابچه مفیدی که توسط آقایان محمدحسین متولیان و محمدعلی نصیری تهیه شده است را بازنشر می کنیم.

در قسمت اول از این مجموعه در مورد گام اول انتخاب اسب صحبت کردیم. در این پست در مورد نژاد اسب، جنسیت اسب، سن اسب و مدارک مورد نیاز برای خرید و فروش اسب می پردازیم.

۲- نژاد اسب مورد نظر چیست؟

تقسیم بندی اسب ها از بعد نژاد:

اسب های ایرانی

اسب های خارجی

اسب های دو خون

اسب های ایرانی شامل نژادهای ترکمن ( آخال تکه، یموت، جرگلان) کرد، دره شوری، اسبچه خزر (کاسپین)، اسب اصیل ایرانی (عرب) و .. می باشد.

اسب های خارجی شامل نژادهای تروبرد، هافلینگر اتریش، باورین هلشتاین، الدنبرگ، هانوورین آلمان، اندلسی اسپانیا، ماستانگ ایالات متحده، والر استرالیا و پونی و فریزین و … می  باشند.

اسب های دو خون از تلفیق نژادهای ایرانی و خارجی حاصل می گردد.

در خرید اسب با توجه به نوع کاربرد آن، هر چه اسب اصیل تر باشد و درصد خلوص بیشتری در نژاد خود دادا باشد ارزش آن نیز بیشتر می گردد با توجه به اینکه متاسفانه تلفیق نژادها دانسته یا نادانسته گسترش چشمگیری یافته است یافتن اسب اصیل در نژاد مربوطه بسیار سخت و دشوار گردیده است لذا یکی از موارد اساسی که خریدار باید توجه نماید این است که بداند اسب مورد نظر ایرانی است یا خارجی. و چه نژادی دارد و درصد خلوص نژادی آن (با توجه به شناسنامه) چه قدر است و چه کاربردی از اسب در نظر دارد و کدام یک از اسب های فوق می توانند اعداف او را برآورده نمایند.

به طور مثال اگر در نظر دارد به صورت مبتدی سواری نماید اسب های ایرانی (چندان اصیل هم نباشد) و در نهایت دوخون بسیار گزینه مناسبی هستند و بدون پرداخت هزینه های بالا از خرید اسب خارجی پرهیز می نماید. اگر در نظر دارد در زمینه پرورش سرمایه گذاری نماید با توجه به بازار خرید و فروش اسب باید به دنبال نژادهای اصیل ایرانی یا خارجی باشد و از خرید نژادهای غیر اصیل چه ایرانی چه خارجی خودداری نماید.

 

۳- جنس اسبی که خریداری می کنید:

نریان های را غالبا مشکل می توان اداره و کنترل نمود. این اسب ها، اسب های مناسبی برای سوارکار بی تجربه نمی باشند، برای سواری تفریحی معمولا یک اسب اخته یا مادیان مهمولا انتهاب بهتری است. اسب اخته غالبا خیلی آرام تر و وابسته تر است. در حالی که نرهای اخته نشده گرایش به هیجان بیشتر دارند.

در خرید مادیان، جهت تولید، علاوه بر سن، سالم بودن رحم و امکان کره آوری و زمان آخرین کره مادیان، اهمیت خاصی دارد.

 

۴- سن اسبی که خریداری می کنید:

اسب های ۵ تا ۱۲ ساله در بهترین سالهای زندگی و در اوج قدرت هستند. هر گاه سوارکار بدون تجربه و جوانی بخواهد اسب بخرد در این صورت خریداری اسبی که در سنین فوق باشد انتخاب خوبی می تواند باشد اسب های مسن تری که سالم هستند نیز برای سوارکاری عمومی رضایتبخش می تواند باشند. اسب های جوان به آموزش و تربیت اضافی احتیاج دارند یک سوارکاری بی تجربه ممکن است قادر به نگهداری یک اسب جوان به طور بی خطر نباشد.

 

۵- مدارک مورد نیاز خرید و فروش اسب:

از مهم ترین امور، چک نمودن و تطبیق شماره میکروچیپ موجود در گردن اسب با شناسنامه یا پاسپورت می باشد.

الف- شناسنامه فدراسیون سوارکاری یا پاسپورت اسب های خارجی

ب- کارت سیلمی برای سیلمی ها

ج- (برگه سلامت و واکسیناسیون) دوره ای اسب

د- کارت مادیان برای مادیان ها

ر- کارت واکسیناسیون و کارت درمان

 

برای مطالعه ادامه مطلب به قسمت سوم بروید.

1 دیدگاه

  1. […] پیرامون موارد بعدی را در قسمت دوم مطالعه […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *