هفت نکته اساسی پیرامون خرید اسب -قسمت سوم
خرداد ۱۳, ۱۳۹۶
جدول مسابقات اسبدوانی تابستانه تهران هفته اول
خرداد ۱۵, ۱۳۹۶

هفت نکته اساسی پیرامون خرید اسب -قسمت چهارم

انتخاب اسب همیشه یکی از دغدغه های اصلی سوارکاران و مالکان اسب بوده است. درست است که باید برای انتخاب اسب به مشاوران و متخصصان در این زمینه رجوع کنیم، اما بهتر است که همیشه خودمان نیز اطلاعاتی در مورد اسب داشته باشیم. به همین دلیل کتابچه مفیدی که توسط آقایان محمدحسین متولیان و محمدعلی نصیری تهیه شده است را بازنشر می کنیم.

در قسمت اول از این مجموعه در مورد گام اول انتخاب اسب صحبت کردیم. در قسمت دوم نیز در مورد نژاد اسب، جنسیت اسب، سن اسب و مدارک مورد نیاز برای خرید و فروش اسب پرداختیم. در قسمت سوم درباره اندام و اخلاق اسب ها صحبت کردیم. در قسمت آخر به اجتناب از خرید اسب های بیمار می پردازیم. 

۷- اجتناب از خرید اسب های بیمار:

اسبی که کولیک دارد

کولیک بیماری بالقوه تهدید کننده حیات اسب می باشد. کولیک کلمه ای است که دامپزشکان در توصیف بیماری همراه با نشانه درد شکمی به کار می برند در اکثر مواقع این درد ناشی از اتساع روده گاهی اوقات درد محوطه شکمی و گاهی نیز از نواحی دیگری از روده سرچشمه می گیرد. کولیک تنها و شاید مهم ترین علت مرگ در اسب ها می باشد.

تظاهرات رفتاری در کولیک:

۱- درد خفیف: پیچش لب، تماشای پهلو، بی قراری، دست کوبیدن و یا کشیدن دست به زمین

۲- درد متوسط: با پای باز ایستادن چنانچه  که ادرار می کند، دراز کشیدن و مجدد بلند شدن، مدت طولانی دراز کشیدن به  یک سمت، غلتیدن و یا چرخیدن ناگهانی

۳- درد شدید: به سختی و غلط زدن شدید، تعرق، تنفس شدید و تند،‌ دست کوبیدن شدید به زمین، چشم های متورم و رفتاری عصبی با شدت یافتن بیماری و گذشت زمان علائم دیگری نیز مشاهده خواهد شود لازم به ذکر است در خصوص اطمینان از خرید اسبی که کولیک نداشته باشد می بایست با دامپزشک متخصص اسب مشورت گردد.

اجتناب از خرید اسب نابینا:

اسب نابینا به اسبی گویند که قدرت بینایی خود را از دست داده باشد یعنی جسم در روی شبکیه نمی باشد و در نقطه کور در چشم تشکیل می شود. اسب حیوانی نزدیک بین است. همچنین می تواند فاصله های دور را نیز به خوبی تشخیص دهد. اسب ها میدان دید گسترده ای به اندازه ۳۳۰ تا ۳۵۰ درجه داشته و هم پوشانی دو چشم در آن ها ۶۰ تا ۷۰ درجه می باشد. اسب رنگ زرد را نسبت به رنگ سبز و آبی بهتر تشخیص می دهد و در تشخیص رنگ قرمز کمترین توانایی را دارد. اسب ها در تاریکی شب به خوبی دیده و حتی رنگ ها را نیز از هم تشخیص می دهند. برای شناسایی اسب کور با حرکت دست به سمت چشم اسب یعنی چپ و راست رفتن دست به طوری که اسب دست شما را تعقیب کند یا نکند می توان آن را تشخیص داد.

همیشه در نظر داشته باشید که مشاوره با اشخاص متخصص بهترین راهکار برای خرید اسب است. اما خوب است خودتان هم نکاتی در مورد خرید اسب بدانید. 

 

1 دیدگاه

  1. نسترن گفت:

    متشکر از آموزش کاملتون
    عالی بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *