جدول مسابقات اسبدوانی تابستانه تهران هفته اول
خرداد ۱۵, ۱۳۹۶
مسابقات ورزشی اسب عرب
خرداد ۱۶, ۱۳۹۶

مدفوع خواری در اسب

چرا اسب مدفوع خواری می کند یا به اصطلاح آمیانه پهن می خورد؟

اگر در کره اسبهای شما این اتفاق بیافتد مطمئن باشید که یک رفتار طبیعی است .
دستگاه گوارش کره اسبها برای تجزیه غلات و علوفه طراحی نشده است . مواد مغذی آنها از شیر تامین میشود .
لاکتاز و مالتوز (آنزیمهای گوارشی) در این سن برای تجزیه قند موجود در شیر در دسترس نمی باشند .
دستگاه گوارش کره اسبها در حدود ۳ ماهگی شروع به تغییر میکند ، و توانایی هضم علوفه و غلات را پیدا میکند . کره اسبها در این زمان به فلور میکروبی (جمعیت میکروبی دستگاه گوارش) احتیاج دارند . کود اسبهای بالغ حاوی میکروبهایی است که در دستگاه گوارش و روده بزرگ آنها زندگی میکنند . این اولین غذای جامدی است که به دستگاه گوارش کره اسبها وارد میشود . برخی پرورش دهنده ها از پروبیوتیکها استفاده میکنند که در کره اسبها به گسترش هرچه بهتر جمعیت میکروبی و وسعت دستگاه گوارشی کمک میکند .
برخی از اسبهای بزرگ برای افزایش جمعیت میکروبی روده خلفی کود خواری میکنند ، که مورد پسند آنها نیست یا به عبارتی دوست ندارند . اگر اسبهای بزرگ تحت درمان آنتی بیوتیکی قرار گیرند ، ممکن است جمعیت میکروبی که در روده آنها قرار دارند از بین بروند ، که همین موضوع باعث بروز بیماری میشود .
ارائه پروبیوتیک در طول مدت درمان با آنتی بیوتیک ، و در طی چند روز بعد از دوره درمانی ، بهترین راه برای مراقبت از سلامت جمعیت میکروبی میباشد .
اما عادت مدفوع خواری معمولا از فقدان یا غذای نامناسب ، استرس یا خستگی و یا ترکیبی از این عوامل شروع میشود. اسبها در جیره غذاییشان به فیبر نیاز دارند ، آنها چرنده هستند . اسبها باید بچرند یا اساسا علوفه تازه در دسترس داشته باشند . بنابراین در صورت استفاده بیش از حد از برنامه غذایی حاوی علوفه ممکن است چاق شوند .علوفه مورد نظر خودتان را بر مبنای نیازهای اسب تامین کنید و نیازی نیست برای اسب که حیوان کم توقعی است از یونجه یا علوفه با کیفیت بالا استفاده کنید .
سعی کنید در عوض ۲ وعده غذایی غذایی پر حجم چند وعده غذایی مکرر کم حجم ارائه دهید.علوفه خشک را در اطراف آخور یا محل نگهداری اسب پراکنده کنید تا حالتی شبیه به چراگاه بوجود آید .
هنگامیکه اسبها زمان زیادی برای چرا ندارند یا دچار کمبود فیبر هستند در جای دیگر به دنبال فیبر میگردند ، در اینصورت ممکن است از تکه های چوب که در جایگاه آنها ، ضایعاتی که به یال آنها چسبیده است و یا کود استفاده کنند .
کود در طی پروسه گوارشی حاوی مواد مغذی میشود . اگر اسبها از تغذیه خوبی برخوردار نباشند (مواد معدنی و ویتامینی) ، به مدفوع خواری روی میاورند . جیره ای را انتخاب کنید که متناسب با سن حیوان باشد ، یکی از موادی که باید به میزان کافی در دسترس حیوان قرار گیرد نمک میباشد .
استرس یکی از عوامل شروع به عادت مدفوع خواری میباشد . اسبها در طول مدت شبانه روز غذا میخورند همجنین در جایگاه خود به همراه دیگر یارانشان احساس امنیت میکنند . در برنامه های تمرینی نیز احساس امنیت به اسبها منتقل میشود .
اسبهایی که از یک جایگاه به جایگاه دیگر منتقل میشود ، مثلا در ساعت ۷ صبح در یک روز خوراک مصرف میکنند و در روز بعد در ساعت ۱۰ صبح خوراک مصرف خواهند کرد که این یک امر متغییر است و
این اسبها ممکن است عصبی شوند و برای رسیدن به آرامش به عادات نامطلوب روی میاورند .
خستگی یکی دیگر از منابع استرس زا میباشد . اسب تنهایی که تحرک ندارد یا بدون همنشین میباشد به کودخواری روی میاورد . وجود علوفه خشک خارج از جایگاه ای اسبها ، باعث میشود که اسبها ساعتها به بیرون جایکاه نگاه کنند و شروع به عادت جویدن کنند .
حتی پس از اعمال تغییرات مدیریتی اسبها دوباره مدفوع خواری را شروع میکنند . این یک عادت است .تمیز کردن مرتب جایگاه و میدان تمرین از اهمیت زیادی برخوردار است و نیاز به یک برنامه زمانبندی شده و دقیق دارد .
نام صحیح این رفتار مدفوع خواری میباشد . این اسم در زبان یونانی از دو کلمه “کوپروس” به معنی مدفوع و “فاگیا” به معنی خوردن میباشد..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *