مسابقات ورزشی اسب عرب
خرداد ۱۶, ۱۳۹۶
جدول مسابقات اسبدوانی تابستانه تهران هفته دوم
خرداد ۲۸, ۱۳۹۶

پهن اسب

من متوجه شده ام که دو دسته از افراد هستند که می توانند در مورد مدفوع صحبت کنند بدون اینکه صورتشان را در هم نکنند؛ یکی مادران وقتی در مورد مدفوع بچه های کوچکشان و یکی هم کسانی که با اسب سر و کار دارند.

و از آنجا که من به هر دو دسته تعلق دارم، هیچ مشکلی با این واژه ندارم.

حقیقت این است که هیچکس بیشتر از آدم های اسبی با مدفوع درگیر نیست. درست است؟ یک اسب معمولی روزانه حدود ۱۸ کیلوگرم پهن تولید می کند و ما بیشتر آن ها را با بیل یا هر وسیله دیگری از روی زمین بر می داریم.

اما به عنوان یک آدم اسبی که به سلامت اسب ها توجه می کند، متوجه شدم که پهن اسب من، واقعا می تواند در مورد وضعیت سلامت او به من مطالبی را بگوید. بنابراین من در علم پهن اسب خبره شده ام – همیشه وقتی آن ها را تمیز می کنم، بهشان دقت می کنم.

به عنوان مثال، چند مورد از مواردی که در مورد پهن اسب یاد گرفتم را بیان می کنم:

واقعا چیزی به عنوان پهن معمولی اسب وجود ندارد. منظورم این است که هر اسبی ممکن است پهن متفاوتی داشته باشد. قسمتی از این تفاوت به علت رژیم های متنوع و نوع خوراکی است که اسب می خورد اما قسمتی از آن هم برمی گردد به این موضوع که هر اسبی با اسب دیگر متفاوت است. اما به عنوان کسانی که زمان زیادی را با اسب ها به سر می کنیم، ما باید تعیین کنیم چه مدل پهنی برای هر کدام از اسب هایمان نرمال است. به این ترتیب، می توانیم متوجه تغییری در آن بشویم.

برای دانستن اینکه چه پهنی برای اسب شما نرمال است به رنگ، سفت یا شل بودن، اندازه و ظاهر کلی پهن توجه کنید. همچنین اگر می توانید به توالی پهن ریزی اسب نیز توجه کنید. تغییر در هر کدام از این موارد، می تواند نشاندهنده این باشد که مشکلی وجود دارد.

با این توضیح، در ادامه یک راهنمای کلی برای مشکلات احتمالی آمده است:

خشک، سفت، کوچکتر از حد نرمال و یا پهن پوشیده شده با مایع معمولا نشان دهنده یبوست است. و همه ما می دانیم که یبوست در اسب معمولا به معنای کولیک است. اگر چنین تغییری در پهن اسب خود متوجه شوید، بسیار مراقب باشید. خیلی خوب خواهد بود اگر از دامپزشک خود بخواهید به اسبتان سری بزند.

پهن شل یا مرطوب می تواند علل متعددی داشته باشد، از جمله استرس، تغییرات رژیم غذایی و یا تغذیه از علف های تازه بهاری. آنتی بیوتیک ها و یا استفاده طولانی مدت NSAID می تواند باعث ایجاد مدفوع شل شود. اگر مدفوع شل فقط مدت کوتاهی ادامه داشته باشد معمولا دلیلی برای نگرانی نیست، اما اگر ادامه یابد، این موضوع نیاز به تحقیق بیشتر دارد.

از سوی دیگر اسهال هرگز طبیعی نیست و باید باعث نگرانی شود. اسهال می تواند به دلیل عفونت، بیماری یا خوردن گیاهان سمی همراه باشد. بنابراين خیلی سریع دامپزشک خود را مطلع کنید.

بسته به رژیم غذایی اسب، پهن ممکن است رنگ های مختلف قهوه ای تا سبز باشد. اگر اسبها چغندر قند بخورند، پهن آن ها قهوه ای مایل به قرمز می شود. اما دو رنگی که نشانگر وجود مشکل در اسب است، قرمز و مشکی است که هر دو می تواند به دلیل خونریزی داخلی ایجاد شوند.

بدیهی است که اگر در پهن اسب خود کرم (انگل) مشاهده کردید نشانه خوبی نیست. در این صورت  باید آن ها را از بین ببرید.

تکه های بزرگ خوراک یا خوراکی که به درستی هضم نشده باشد در پهن اسب های بزرگتر رایج هستند، اما ممکن است مشکلات مربوط به دندان اسب را نیز نشان دهند. اگر متوجه این مشکل شدید دندان های اسب خود را بررسی کنید.

اگر پهن اسب ظاهری خاکی دارد نشانگر مصرف خاک است (که می تواند به مشکلات جدی سلامتی منجر شود). خیلی سریع از دامپزشک خود راهنمایی بگیرید.

نکته خوب قضیه اینجاست که لازم نیست چهار سال به دانشگاه بروید تا پهن شناس بشوید. کل کاری که باید انجام دهید این است که به اسبتان توجه کنید و کمی تحقیق انجام دهید. فقط به یاد داشته باشید که هر زمان که تغییراتی در پهن اسب خود مشاهده کردید، با متخصص دامپزشک خود در تماس باشید. (که واقعا دارای دکترا در رژیم غذایی اسب است)

 

منبع: horsenetwork

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *